Fourth Commandment TOP

Fourth Commandment är en av Fredrik Reuterskiölds två hästar i Svenskt Derby.

Oväntat Derbydrama mitt på stallgången

14 juli 2023 20:59

Ibland händer det oväntade saker. Som när vi klev in i stallet hos Fredrik Reuterskiöld för att kolla läget med hans båda hästar till Svenskt Derby; Bugatti BF och Fourth Commandment.

Där stod också Berno Fonzander, ägare till Bugatti BF, (tillsammans med Fredrik själv – BF står ju för Berno och Fredrik) och Bosse Ahlquist som genom Fribo Economy & Race Horses äger Fourth Commandment.

Snacket kom igång, det handlade om årets löpning och om gamla tider. Bosse berättade om hur kan köpte en del i en Derbyhäst bara tio minuter innan start. Det var Tertio Bloom och den slutade tvåa.

Plötsligt flög idén genom luften där mitt på stallgången.

Vill du köpa in dig i min?

Vi kanske ska byta, du får en bit i min så får jag en bit i din.

Det som började som ett litet skämt mellan Berno och Bosse fick plötsligt lite substans.

Fredrik o Berno

Fredrik Reuterskiöld och Berno Fonzander

Men nu skulle det handla om chanserna på söndag, om betydelsen att vinna Svenskt Derby.

Genom åren har Fredrik haft 35 hästar till start i Svenskt Derby (Rangoon fanns med i startlistan förra året men ströks innan start) och han har tränat fram tre vinnare (Zenato, Mad Dog Slew och Swing that Cat) och inte mindre än sex tvåor. Så han vet hur det känns och vad som krävs.

Hur skulle han värdera en seger på söndag i jämförelse med de tre han tog i början av 2000–talet.

Det skulle vara väldigt stort för mig. På den tiden drev jag Sveriges största stall, nu har jag ju börjat om i mindre skala.

Och årets två kandidater då?

Fourth Commandment visade ju i Derby Trial att han är distanssäker. Han har tagit det loppet bra och gått framåt. Bugatti BF hade jag varit för snäll med inför årsdebuten, han var helt enkelt dåligt tränad då. Senast var han bra och har gått framåt med den insatsen. Jag tror att han kommer att göra ett bra lopp, sen är det 200 meter längre nu så får vi se om det har någon betydelse.

Mellan raderna låter det som om Fredrik är nöjd med förberedelserna, att han tror på sina hästar. Så än lever hoppet för de båda ägarna.

Och hur blev det då med byteshandeln?

Det vet vi inte, kanske avslöjas det om någon av de två vinner Svenskt Derby.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill årets häst
Espen Hill årets häst

Stämningen var varm och glädjefylld när Svensk Galopp arrangerade årets stora Galoppgala i Malmö på lördagen. Årets hästar och fjolårets champions hyllades i ett flertal olika kategorier. Festens klarast lysande stjärna var tveklöst Espen Hill. För andra gången på tre år tog Madeleine Smiths stora stallstjärna hem galans tyngsta titel; Årets Häst. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com