Ayani TOP

Jessica Long: ”Det här är väldigt speciellt för oss”

13 juli 2023 13:00

På söndag ska ni akta er för Jessica Long. Då kan hon vara lite – stingslig. Ayani är hästen att slå i Svenskt Derby och där på morgonen börjar nog nervositeten smyga sig på.

Det är ju väldigt speciellt för oss. Det är en egenproducerad häst där vi har varit med från början.

Ayani föddes i England, men kom till Jessica i juni/juli som föl. Hon har sedan följt varje steg som hästen tagit.

Vi trodde att vi skulle få en liten och snabb häst, men så blev det inte. Vi fick en stor och snabb häst. Inte trodde vi att det skulle bli en sen häst heller.

Ayani var alltså tänkt som en sprinter, nu kliver han ut på 2400 meter i det finaste som en galopphäst kan vinna i Sverige; Svenskt Derby.

Jessica försöker avdramatisera det hela. Hon beskriver Ayani, ägd av Benny Andersson, som en sällsynt okomplicerad individ. Sund och frisk, både till kropp och knopp. Han har utvecklats med de fyra starter han gjort.

Som 2-åring cantrade vi honom, men han var stor och växte så vi släppte honom i hagen i fyra veckor.

Sen har allt gått på räls. Han har vunnit från ledningen och visade nu senast, i Voterlöpning, att han fungerar inne bland hästar också. Det ger utrymme för olika taktiska upplägg på söndag.

Det är upp till Oliver [Wilson, jockeyn] att lägga upp taktiken. Jag är inte någon ryttare, säger Jessica bestämt.

- Men med tanke på de svar han gav senast så ger det flera möjligheter.

Ayani

Egentligen har Jessica redan gjort det mesta av jobbet. Sista tuffare arbetet fick Ayani förra fredagen, nu handlar det bara om lättare turer för att hålla kroppen i trim.

Jag tror inte att vi jobbat honom för mycket, snarare skulle jag tro att vi har lite kvar där.

Jessica har fostrat ett antal stjärnor, Derbyvinnare, Gruppvinnare och även testat lyckan i internationella storlopp. Hur bra är då Ayani?

Än så länge har han bara sprungit på en sandoval, en mycket speciell bana. Jag tror att vi kan hitta en växel till på gräs och en större bana.

Men det hörs ändå att det här är speciellt, hon håller ändå att alla rutiner ska följas de sista dagarna fram mot Svenskt Derby. Hon påstår att det inte är pressande, utan att hon bara ser möjligheterna.

Själv blir hon lite nervös då det är dags för start och riktigt var hon ser löpningen har hon inte bestämt sig för. Men det kan bli på publikplats.

Om det blir spännande så lär ni höra var jag är, sen får vi se om jag ska smita ut bakvägen eller inte.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Skärmbild 2025-10-31 103105

31 oktober 2025 | Nyhet

Video: Profilen Jessica Long

Skärmbild 2025-10-31 103105

Veckans profil är galopptränaren och uppfödaren Jessica Long som tillsammans med maken Padraig driver ett högkvalitativt stall i Skåne. Unghäststjärnan Volatile, som var en egenuppfödning, visade att stallet kan lyckas över hela världen. Det har funnits mängder av andra stjärnor i stallet, men 2023 såg Ayani till att stallet hamnade i allas medvetande efter att ha dominerat i bland annat Svenskt Derby. Det här profilavsnittet är inspelat i april 2025 och Silver Legend finns inte längre med på Jessicas träningslista. Se klippet för att höra mer om Jessicas galoppintresse, karriär och drömmar! Läs mer