Ayani TOP

Jessica Long: ”Det här är väldigt speciellt för oss”

13 juli 2023 13:00

På söndag ska ni akta er för Jessica Long. Då kan hon vara lite – stingslig. Ayani är hästen att slå i Svenskt Derby och där på morgonen börjar nog nervositeten smyga sig på.

Det är ju väldigt speciellt för oss. Det är en egenproducerad häst där vi har varit med från början.

Ayani föddes i England, men kom till Jessica i juni/juli som föl. Hon har sedan följt varje steg som hästen tagit.

Vi trodde att vi skulle få en liten och snabb häst, men så blev det inte. Vi fick en stor och snabb häst. Inte trodde vi att det skulle bli en sen häst heller.

Ayani var alltså tänkt som en sprinter, nu kliver han ut på 2400 meter i det finaste som en galopphäst kan vinna i Sverige; Svenskt Derby.

Jessica försöker avdramatisera det hela. Hon beskriver Ayani, ägd av Benny Andersson, som en sällsynt okomplicerad individ. Sund och frisk, både till kropp och knopp. Han har utvecklats med de fyra starter han gjort.

Som 2-åring cantrade vi honom, men han var stor och växte så vi släppte honom i hagen i fyra veckor.

Sen har allt gått på räls. Han har vunnit från ledningen och visade nu senast, i Voterlöpning, att han fungerar inne bland hästar också. Det ger utrymme för olika taktiska upplägg på söndag.

Det är upp till Oliver [Wilson, jockeyn] att lägga upp taktiken. Jag är inte någon ryttare, säger Jessica bestämt.

- Men med tanke på de svar han gav senast så ger det flera möjligheter.

Ayani

Egentligen har Jessica redan gjort det mesta av jobbet. Sista tuffare arbetet fick Ayani förra fredagen, nu handlar det bara om lättare turer för att hålla kroppen i trim.

Jag tror inte att vi jobbat honom för mycket, snarare skulle jag tro att vi har lite kvar där.

Jessica har fostrat ett antal stjärnor, Derbyvinnare, Gruppvinnare och även testat lyckan i internationella storlopp. Hur bra är då Ayani?

Än så länge har han bara sprungit på en sandoval, en mycket speciell bana. Jag tror att vi kan hitta en växel till på gräs och en större bana.

Men det hörs ändå att det här är speciellt, hon håller ändå att alla rutiner ska följas de sista dagarna fram mot Svenskt Derby. Hon påstår att det inte är pressande, utan att hon bara ser möjligheterna.

Själv blir hon lite nervös då det är dags för start och riktigt var hon ser löpningen har hon inte bestämt sig för. Men det kan bli på publikplats.

Om det blir spännande så lär ni höra var jag är, sen får vi se om jag ska smita ut bakvägen eller inte.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer