canadian-kylie-top

Canadian Kylie övertygade i Bro Park Trial

Canadian Kylie har alla odds emot sig

14 juli 2023 09:10

Rent statistiskt har Tord Olsson alla odds emot sig. Men ingen kan säga annat än att hans sto Canadian Kylie såg otroligt fin ut i Bro Park Trial och att hon dessutom utvecklats kraftigt för varje start. På söndag har alltså Tord sin första häst i Svenskt Derby, men tar det med ett upphöjt lugn.

Nej, nervös brukar jag aldrig vara. Jag brukar säga att en del gånger vinner de, andra gånger kommer de sist och ibland hamnar de i mitten.

Storyn om Tord börjar med ett gammalt intresse för trav (han har bl a kört ponnytrav), men under en period räckte inte tiden till. För tiotalet år sedan lockade Tommy Söderberg, ni vet den karismatiska förre förbundskaptenen för fotbollslandslaget och dessutom släkting till Tord, tillbaka honom till travsporten. Och för två år sedan hittade han till galoppsporten och köpte två hästar och här får ni bakgrunden till ”Mission impossible”.

Vi tar det stegvis.

Canadian Kylie och American Zodiac är Tords första galopphästar någonsin, de köptes in på auktion i Danmark, och båda startar på söndag. Canadian Kylie i Svenskt Derby och American Zodiac i Consolation. Många ägare har satsat i många år mot Svenskt Derby i många år utan att lyckas, Tord gör det på första försöket.

Canadian Kylie [hette Persian Grace på den tiden] hade vi inte tittat på förrän jag såg den i ringen. Jag tyckte om modellen och ropade in henne själv, berättar Tord. Jag har ju haft många travhästar och tror att jag kan se hur en bra häst ska se ut. Trav eller galopp, det är ju ändå hästar.

Klubban föll på 50 000 och affären var i hamn.

Canadiankylie

Första uppfödningen

Uppfödare till Canadian Kylie är Kajsa Lindsjö, tränartalangen som är på väg att bli proffs, och det här var hennes första uppfödning.

Det är nästan konstigt att jag är uppfödare. Jag såg att Persian Sea (mamma till Canadian Kylie) var till salu och tyckte att det var synd att ingen ville ha ett så fint sto. Jag visste ju att hon var mamma till Sandtastic (2,2 miljoner intjänat) och jag köpte henne billigt. Och då bar hon redan på det som skulle bli Canadian Kylie.

Kajsas mamma Karin, hon som brukar gå med den lilla ponnyn vid Jägersros Galopptävlingar, drog ut fölet och tillsammans födde de upp henne.

Min förhoppning när vi anmälde till auktionen var att någon skulle bjuda på henne. Så det blev ju bingo när hon sedan gick till ”Junior” [Lennart Reuterskiöld] i träning.

Ägarens första galopphäst och uppfödarens första uppfödning, redan där börjar det bli statistiskt jobbigt. Lägger vi sedan till att det är bara två ston som vunnit de senaste 35 åren (Final Care och Dorcia) och att ingen svenskfödd har vunnit sedan Double Net vann 2001 så känns det lite tufft.

Gammal skrock säger också att byter du namn på hästen så betyder det otur.

Det tror jag inte på, säger Tord. Jag har bytt namn på flera travare som blivit riktigt bra.

Namnet Canadian Kylie då?

Då får vi börja med American Zodiac. Hon har en vit bläs som ser exakt ut som kartbilden av Sydamerika. Så det blev något med Amerika. Canadian Kylie ville mina barn döpa till Kylie, men det namnet var upptaget. Så vi la till Canadian som en kul grej eftersom vi hade en American. Efteråt fick vi se att en framgångsrik simmare [OS–guldmedaljör] hade det som namn på Tik–Tok, men det visste vi inte innan.

På söndag ska alltså Canadian Kylie tävla mot alla odds, men redan innan är Tord Olsson en vinnare med de två fyndköpen (tillsammans kostade de 120 000 DKR). Och hur var det han resonerade:

”En del gånger vinner de, andra gånger kommer de sist och ibland hamnar de i mitten.”

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill årets häst
Espen Hill årets häst

Stämningen var varm och glädjefylld när Svensk Galopp arrangerade årets stora Galoppgala i Malmö på lördagen. Årets hästar och fjolårets champions hyllades i ett flertal olika kategorier. Festens klarast lysande stjärna var tveklöst Espen Hill. För andra gången på tre år tog Madeleine Smiths stora stallstjärna hem galans tyngsta titel; Årets Häst. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com