Nationaldagsgaloppen 2016

Planeringen är i full gång inför Nationaldagsgaloppen

26 februari 2022 19:23

Lördag 26 februari – 100 dagar kvar till Nationaldagsgaloppen och givetvis är arbetet redan i full gång. Och då handlar det om planering på många plan. Häng med på en liten genomgång på vad som kommer att hända den sjätte juni på Gärdet.

– Vi jobbar intensivt med att skapa ett evenemang, en happening, där alla ska hitta något spännande. Här finns något för hela familjen, säger Linda Persson som är en av de ansvariga för projektet.

Grunden är givetvis de spännande galopploppen, fem för engelska fullblod och arabiska fullblod samt två för de charmiga ponnygaloppörerna. Men runt omkring händer det massor av spännande saker.

Den populära Hattparaden är tillbaka, inte minst med succéklassen ”Match your dog”. Välbekanta Ann Wilson är givetvis ordförande för juryn.

– Sen jobbar vi med sensationella namn, både när det gäller juryn till Hattparaden och till våra artistuppträdanden, avslöjar Linda Persson.

Men en heldag på Gärdet kräver också mat och dryck. Det kommer att finnas flera matserveringar, foodtrucks och inte minst det sköna, gröna, gräset.

– Det är många som har med sig egna picknickkorgar och en filt för att njuta av dagen.

Missa inte Galopptältet, var med i de roliga tävlingarna där vi kan utlova otroligt fina priser.

Givetvis finns det massor av kul att hitta på för barnen också; inte minst den populära ponnyridningen. Per Skoglund är tillbaka och ledsagar dig genom dagen.

Det är givetvis fri entré och skulle du av någon anledning inte kunna vara på plats på Gärdet så kommer TV4 att direktsända.

Här kan du läsa mer: Nationaldagsgaloppen

Fler nyheter, artiklar och annonser

WhatsApp Bild 2025-06-30 kl. 17.38.22_69bc70ac
WhatsApp Bild 2025-06-30 kl. 17.38.22_69bc70ac

Moa Fägerhall, 14 år, bor i Vallentuna och lever för hästarna. Varje lördag – och nu på sommarlovet ännu oftare – hittar man henne i stallet hos tränaren Patrick Wahl på Bro Park. Moa har två egna ponnyer, den ena ponnyn har Moa tävlat i både fälttävlan och ponnygalopp och den andra ponnyn tävlar hon sedan april i ponnygalopp. Fälttävlan har varit hennes stora intresse fram tills i höstas då galoppen blev hennes stora passion. I den här bilartikeln får ni följa Moa en dag i stallet på Bro Park och läsa om hur det gick till när hon fastnade för galoppsporten – på riktigt. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Epsilon Pegasi
Epsilon Pegasi

Det stora hemmahoppet Epsilon Pegasi kommer till start i Svenskt Derby den 13:e juli. Han tränar starkt och är helt återställd efter den muskelbristning han drabbades av under senvintern. Läs mer