
"Delad glädje är dubbel glädje" får man konstatera efter att ägarna i konceptet Min Galopphäst tar emot segerpris och blir fotograferade i vinnarcirkeln.
Upplev galoppfesten på Gärdet – och ta första steget mot att bli hästägare!
9 maj 2025 10:28
Att bli delägare i en galopphäst behöver inte kosta mycket – för en mindre summa kan du ta del av spänningen och känna pulsen när din häst jagar framgångar på galoppbanan. Den 6 juni, under Nationaldagsgaloppen på Gärdet, har du chansen att träffa tränare och andelsägare som kan berätta mer om hur det fungerar.
Inom galoppsporten kan en häst ha en ägare eller flera andelsägare. Det kan till exempel vara 100 eller till och med 1 000 delägare.
När du är andelsägare delar ni på kostnaderna så istället för att betala flera tusen i månaden kan det vara ett engångsbelopp du betalar eller en lägre summa per månad. Ett av alla koncept som finns att välja mellan är Min Galopphäst hos galopptränaren Jessica Ohlsson – där Eva Lander-Persson är en av delägarna i stallet.
Eva har en bakgrund inom ridsporten och har tidigare haft en egen häst.
– Jag tyckte det var perfekt att få närhet till hästarna utan att ha det här dagliga ansvaret, berättar hon.
Idag är hon delägare i åtta stycken galopphästar via Min Galopphäst.
– Med det här upplägget betalar jag en låg fast kostnad per år, säger hon och fortsätter.
– Och det är mycket roligare att åka på en tävlingsdag när jag har en anknytning till någon av hästarna. I söndags var jag på Bro Park för att se några av mina hästar tävla och det blev två vinster och vinnarcirkeln blev full av oss delägare. Det är verkligen så att delad glädje är dubbel glädje, säger hon.

Eva Lander Persson tar emot priser och ger en välförtjänt klapp till Guidetti efter seger på Jägersro Galopp.
Fanny Johnson fick upp ögonen för att bli delägare när hon skulle köpa en julklapp till sina föräldrar. Hon hittade en artikel om att man kunde köpa en andel i en galopphäst hos Jessica och tänkte att det här blir en perfekt present.
– Mina föräldrar blev inte helt sålda utan det var jag som blev helt såld på det här. Jag är en hästtjej sedan tidigare men var inte så insatt i galoppsporten.
Idag är Fanny delägare i flera hästar hos Jessica Ohlsson – och lyfter fram flera fördelar.
– Om man är ny inom galoppen så är man kanske inte redo att lägga flera tusenlappar i månaden, och med det här upplägget slipper du det.
– Dessutom får man utskick varje vecka om hur hästen har tränat och med bilder på hästen, säger hon.

Fanny Johnson med populära andelshästen Guidetti som fick henne att hitta till galoppsporten. Idag delägare Fanny flera hästar hos Jessica Ohlsson.
Ett annat andelskoncept är Racehorses and Bubbels, bakom stallet finns galopptränaren Annika Sjökvist.
Eva Bergström, som är en av alla delägarna, säger att hon haft ett stort intresse för hästar sedan hon var ung.
– Jag har haft tidigare galopphästar som ridhästar och tänkte att den dagen jag inte är aktiv och har egna hästar så vill jag vara delaktig som delägare i en galopphäst. Just fullbloden som man använder inom galoppen är fantastiska. De är både känsliga och lyhörda.
Eva lärde känna galopptränaren Annika Sjökvist och gillade hennes andelskoncept med en fast månadsavgift när man blir delägare i en galopphäst.
– Galoppen är en sådan fascinerande sport – det är den ultimata hästsporten. Det är vackert att se och jag gillar också hästhanteringen. Hästarna sköts om som riktiga divor, oavsett om de är stjärnor eller ej.
– Sedan är gemenskapen så härlig! Det är ett härligt gäng och alla är så glada och välkomnande. Vi hade en trevlig träff i vintras i en lokal inne i Stockholm så man lär känna många härliga vänner, säger hon.

Eva Bergström med fina Daybreaker. Eva älskar fullbloden som man använder inom galoppen. ”De är både känsliga och lyhörda”, säger hon.
Jessica Lövencratz Rappe är även hon med i Racehorses and Bubbels hos Annika Sjökvist och berättar om känslan när någon av hennes andelshästar vinner.
– Det är helt magiskt - jag har till och med fått vara med och gjort segerintervju efter en vinst. Galopp kan inkludera hela familjen, min man och son är väldigt engagerade. Det är en härlig atmosfär på galoppbanan och sätter hästen nosen först då blir dagen ännu bättre. Då blir det bubbel, säger hon.
Skulle Jessica inte ha tid att åka och se hästarna tävla så följer hon med på tv.
– Det är en annan fördel med galoppen, att de sänder tävlingarna på TV12. Det är lyxigt - då ser jag min häst gå där i ledvolten och att Annika är där och peppar.
Jessica Lövencratz Rappe lyfter fram tränaren Annika – att hon är en viktig del i att hon och de andra delägarna trivs så bra.
– Annika involverar verkligen oss hästägare och är alltid tillgänglig. Hör jag av mig en ledig fredag och vill komma ut till stallet är det inga problem. Dessutom är hon duktig på att informera oss hästägare om allt som händer – det är som om man lever med hästarna varje vecka.

Jessica Löwencrantz Rappe och sonen Douglas med andelshästen Allegretto. Jessica berättar att de alltid är välkommen att besöka Annika Sjökvists stall.
Möt några av galoppsportens engagerade tränare!
För dig som är nyfiken och vill veta mer om möjligheten att bli delägare i en galopphäst finns det ett ypperligt tillfälle den 6 juni. Då är det nämligen dags för den stora folkfesten Nationaldagsgaloppen på Gärdet och på plats på området kommer det finnas ett tält där du kan träffa representanter från olika stall och Svensk Galopp.
I tältet alldeles intill Svensk Galopps tält har du möjlighet att träffa några av galoppsportens kunniga och erfarna tränare. Är du intresserad av att bli delägare i en galopphäst? Här får du veta mer om hur det fungerar och hur delägande av en galopphäst kan bli en väg in i en spännande vardag med många skratt och nya vänner. Tränarna delar gärna med sig av sina erfarenheter, berättar om hästarnas personligheter, hur de arbetar med träning och tävling – och bjuder på minnesvärda berättelser från livet inom galoppen.
Varmt välkomna!
Mer om Nationaldagsgaloppen 2025
Nationaldagsgaloppen arrangeras 6 juni varje år på Ladugårdsgärdet i centrala Stockholm.
Tävlingarna lockar över 50 000 besökare och är helt gratis.
Förutom galopp bjuds det på artistframträdanden, barnaktiviteter, hattparad och ett brett utbud av mat och dryck.
TV12 sänder live mellan kl. 12.00-14.30. Från kl. 14.30 sänds GS75 med inslag från Gärdet. På atg.se kan du se alla officiella lopp.
Vill du ha senaste nytt om Nationaldagsgaloppen? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Mer om Nationaldagsgaloppen 2025
Nationaldagsgaloppen arrangeras 6 juni varje år på Ladugårdsgärdet i centrala Stockholm.
Tävlingarna lockar över 50 000 besökare och är helt gratis.
Förutom galopp bjuds det på artistframträdanden, barnaktiviteter, hattparad och ett brett utbud av mat och dryck.
TV12 sänder live mellan kl. 12.00-14.30. Från kl. 14.30 sänds GS75 med inslag från Gärdet. På atg.se kan du se alla officiella lopp.
Vill du ha senaste nytt om Nationaldagsgaloppen? Prenumerera på vårt nyhetsbrev!