Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp

Så går en ponnygalopptävling till

Undrar hur du en ponnygalopptävling går till? Här guidar vi dig igenom förberedelserna, loppet och återhämtningen, steg för steg.

När du kommer till galoppbanan

Några dagar innan tävlingen får du ett ryttarmeddelande med information inför dagen, såsom parkering och tider.

När du kommer till tävlingsplatsen behöver du inte "skriva in dig". Svensk Galopp förutsätter att du kommer, om du inte strukit dig senast en timme före första loppet.

På tävlingsdagen behöver du, förutom din egen och ponnyns utrustning, ha med hästpasset med giltig vaccination. Det behöver du kunna visa upp på förfrågan.

Utvägning

Du väger ut i vågrummet eller på annan angiven plats enligt ryttarmeddelandet. Då ska du ha med dig den utrustning som ska bäras i loppet. Du väger med alla kläder du ska ha på dig förutom hjälmen. Det är enklast att du har säkerhetsvästen på dig när du väger. Eftersom den inte ska räknas in i vikten drar vi av 1 kg. Vikten inkluderar även sadeln med tillbehör.

Vid vågen får du en nummervojlock. Den lämnar du tillbaka efter loppet vid invägningen.

Ledvolt

Därefter sadlas ponnyn och värms upp. Innan ekipaget går in i ledvolten ska ponnyn veterinärbesiktigas. Det gör man genom att springa bredvid ponnyn så den travar framför veterinär.

Före loppet samlas alla ponnyerna i ledvolten med eller utan ryttare. När ponnyn går i ledvolten får den ledas av ryttaren själv eller av annan lämplig person som då kallas träckare.

I ledvolten kontrollerar en funktionär/ringmaster att ponnyns utrustning är korrekt.

Till start

I kategori A får ponnyerna ledas till startplatsen. I kategori B, C och D får träckaren bara följa med fram till banan sedan rider ryttaren själv till startplatsen. Du ska helst rida i lugn galopp. Om din ponny blir för het och försöker att sticka i väg kan du självklart bryta av till trav.

Skulle du behöva hjälp vid startplatsen finns det funktionärer där som kan hjälpa dig.

Starten

Ponnygalopplopp startas med voltstart eller linjestart. Oavsett startmetod ska alla ryttare hjälpas åt att skapa en så jämn linje som möjligt för en rättvis start.

När startern anser fältet är tillräckligt samlat fälls flaggan hastigt ner samtidigt som kommandot ”Rid!” uttalas tydligt. Ryttarna fattar då galopp och loppet har börjat. Det är enbart startern som får avgöra om det är en giltig start.

Under loppet

Under hela loppet gäller det att rida så spårsnålt och effektivt som möjligt utan att störa de andra ekipagen. Den närmaste vägen till mål är vid innerstaketet, men du får bara rida in dit om det är helt fritt fram så att du kan svänga utan att komma i kontakt med andra ponnyer. Tänk på att när ponnyn galopperar riktigt fort sträcker den ut benen ganska långt framför och bakom sig.

Du får inte ”trycka” annat ekipage åt sidan eller på något annat sätt hindra eller störa någon annan. Detta är främst av säkerhetsskäl men också för att förebygga fusk. Ett ekipage som har stört ett annat kan bli diskvalificerat.

Efter loppet och prisutdelning

Låt din ponny galoppera över mållinjen och förbi utgången, sakta sedan av lugnt och försiktigt. Se till har du har ett bra stöd i tygeln. Försäkra dig om att du kan vända riskfritt, annars finns det risk att du krockar med andra ekipage. Du får inte göra en ”u-sväng” medan du fortfarande travar eller galopperar. Vänj ponnyn vid att sakta av till skritt först och sedan vända inåt. Då undviker du också att ponnyn lär sig att springa ut genom in- och utgången. Därefter är det prisutdelning. Inom ponnygaloppen får alla deltagare en rosett!

Invägning

Efter prisutdelningen ska ryttaren väga in och därför måste det finnas någon som tar hand om ponnyn efter loppet. Ryttaren tar av sadeln och går in i vågrummet för kontrollvägning. Då ska vikten helst vara densamma som när du vägde ut. Det viktigaste är att du inte tappat så mycket vikt att du hamnar under den lägsta viktgränsen.

Ponnyns återhämtning

Ponnyn behöver pusta ut en stund efter loppet och kan lämpligen ledas utan ryttare under 20-30 minuter beroende på hur andfådd den är.

Under denna tid bör ponnyn inte få beta eller äta något eftersom de lätt kan få foderstrupsförstoppning om de äter när de är uppe i varv. Däremot kan ponnyn dricka vatten.

Man bör helst vänta minst en timme efter loppet innan man lastar och kör hem ponnyn.

Ryttargenomgång

Efter att alla dagens ponnylopp är klara, arrangerar vi en obligatorisk genomgång där vi går igenom loppen, diskuterar olika händelser samt ger feedback. På så sätt får ryttarna möjlighet att lära av varandra.