Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Josephine Chini vann ARK Champion Cup 2014

1 december 2014

Josephine Chini vann amatörserien ARK Champion Cup 2014 och får därmed ett resestipendium på 15 000 kronor att använda till en galoppresa utomlands.

josephine chini ark
En glad Josephine Chini tar emot segerchecken på 15 000 kronor av ARKs ordförande Hans Engblom

 

Inför söndagens final på Täby av ARK Champion Cup var det fyra ryttare som hade chans till slut-segern om resestipendiet på 15.000 kr. Mest poäng inför finalen hade 32-åriga Josephine Chini och det blev också hon som vann. Efter en tredjeplats på Aston St Martin fick hon sammanlagt 56 poäng vilket med bred marginal räckte till slutseger.

- Det blir en resa till USA i början av nästa år. Jag vill gärna förbättra mig i tekniken hur man gör segerintervjuer och andra konferencierjobb, säger Josephine Chini, som ofta är den som håller i mikrofonen vid segerinterjuerna på Täby Galopp.

ARK GaloppNytt
Hans Engblom

Fler nyheter, artiklar och annonser

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer