Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Derbykurva 4198 på Jägersro.jpg

Jockeyklubben ny sponsor till Svenskt Derby

29 juni 2022 16:00

Den 17 juli är det dags för årets höjdpunkt på galoppbanan: Svenskt Derby på Jägersro Galopp. Svensk Galopp är väldigt glada över ett nytt samarbete med Jockeyklubben och den prestigefyllda löpningen kommer i år att heta Jockeyklubben Svenskt Derby.

Sponsringen innebär bland annat att Jockeyklubben namnger Svenskt Derby och bjuder in hästägare med häst till start i Derbyt till en trerätters lunch under dagen.

– Vi är mycket glada och tacksamma över att Jockeyklubben valt att stödja Svenskt Derby och hoppas förstås att det blir ett långt samarbete, säger Anna Thelander som är marknadsansvarig på Jägersro Galopp.

– Jockeyklubben har betytt mycket för Svenskt Derby genom åren och det knyts nu ihop på ett fantastiskt sätt. Vandringspriset i Svenskt Derby idag är samma pokal som gavs till ägarna av Voter som vann det allra första Svenskt Derby år 1918. För ett trettiotal år sedan lyckades just Jockeyklubben förvärva priset vid en auktion i Köpenhamn och nu är det ständigt vandrande, fortsätter Anna Thelander.

Jockeyklubben är galoppsportens största sponsor. Föreningen sponsrar bland annat Jockeyklubbens 2000 Guineas och Jockeyklubbens Grand Prix på Bro Park, Jockeyklubben 6 Juni Cup på Gärdet och de två auktionslöpningarna. Dessutom gör Jockeyklubben betydande insatser för bland annat ponnygaloppen, amatörryttarna och svensk avel.

Läs mer om tävlingarna på sidan Svenskt Derby.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Maggan puff
Maggan puff

En liten organisation som Svensk Galopp behöver engagerade medarbetare för att få den dagliga verksamheten att fungera. Personer som brinner för sitt arbete och alltid ställer upp när det krävs. En sådan person är Margareta Östgård Svennehed. Med outtröttligt engagemang har hon sett till att galoppens maskineri snurrat i decennier. Lagom till jul går hon i pension efter ett långt yrkesliv i sporten. Läs mer

Hans Hansson har den 9 december valt att avgå ur Svensk Galopps styrelse.

Hans blev invald i Svensk Galopps styrelse i samband med årsstämman den 7 juni tidigare i år.

Styrelsens arbete fortsätter som vanligt.

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer