Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Goda nyheter om Nathalie Mortensen

23 september 2016

Nathalie Mortensen har varit nedsövd sedan den otäcka olyckan i Göteborg Galopps ledvolt i söndags. Nu har hon fått vakna upp och allt ser under omständigheterna bra ut.

nathalie mortensen square

 

Under onsdagen flyttades Nathalie Mortensen från Sahlgrenska Sjukhuset i Göteborg till Trollhättans sjukhus och igår eftermiddag började uppvaket.

-Allt har gått jättebra och hon verkar glad. Hon har redan börjat fråga om hästarna och vill åka hem vilket självklart är positivt. Nathalie har en lunginflammation som läkarna lyckades stoppa med antibiotika. Ansiktet ser bra ut, hon har ett par frakturer på käkarna men det är inget som syns. Hon har blivit sydd på hakan och på läppen och eventuellt är det någon tand som behöver åtgärdas. Hon kommer inte att kunna tugga på en månad utan det blir flytande föda, berättar Nathalies sambo Henrik Engblom.

När Nathalie får komma hem från sjukhuset är fortfarande ovisst. Det ska bland annat tas blodprov för att se status på hennes lunginflammation och läkarna kan inte ge besked i det här läget.

-På det hela taget ser det jättebra ut. Jag har varit med henne hela tiden sedan olyckan och läkarna har varit väldigt proffsiga. Hon har sovit bra i natt och nu hoppas vi att allt fortsätter i rätt riktning, avslutar en lättad Henrik Engblom.
 

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer