Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenskor på intensivträning på BRS

27 maj 2014

Förra veckan tillbringade sex av våra duktiga amatörryttarinnor på British Racing School. Det var Amatörryttarklubben som gjorde vistelsen möjlig då de sponsrade veckan för de sex ARK-medlemmarna.

brs kurs square
Härlig vy från hästryggen! 

Det var Helena Berlin, Anna Dahlenborg, Mikaela Jahreskog , Hanna Mårtensson, Julia Presits och Elin Rödjare som tillsammans åkte till British Racing School i Newmarket. Svensk Galopp har fått en reseberättelse av Hanna, Anna och Elin som du kan läsa här.

 

Vi fick möjligheten att åka på en intensiv vecka på British Racing School i Newmarket. Några av oss möttes upp på flygplatsen (Hanna, Anna, Elin, Julia) och åkte tillsammans ut till BRS. Vi fick ett trevligt välkomnade och egna rum.

På måndagen började den intensiva träningen. Vår coach, Richard Perham, var en duktig lärare. Dagarna bestod av ett pass ridning och mycket teori. Den innehöll allt från rida ett lopp till hur vi som ryttare ska ta hand om kroppen, äta rätt och stretcha. Vi gick igenom hur vi skulle ge tränaren info om hur hästen kändes under loppet och även hur jobben ska gå till i träning.
 

 brs startboxar
Startboxträning på British Racing School som även filmades vilket du kan se nedan

 filmning brs

 

Vi har fått prova på allt inom ridningen såsom hoppat ur startboxar, ridit snabbjobb, hoppat hinder och bara vanlig canter. Varje ridpass filmades och vi gick igenom allt efteråt, från detalj till detalj vad som gjordes bra och vad som kunde förbättras. Vi hade radio i örat under ridningen så vi fick råd även uppe på hästen och under jobben.

Många av hästarna som vi red var minst sagt en utmaning, men de var trevliga och fina. Vi gjorde ett tufft fystest. Efteråt sammanställdes resultatet och alla fick veta hur det låg till fysiskt och tips på övningar som stärker oss i fortsättningen.

Vi spenderade lika mycket i simulator rummet som i våra rum. De hade fyra simulatorer (mekaniska galopphästar) varav en var speciellt byggd med filmkameror runt om och med en skärm framför vilka gjorde att vi fick möjligheten att se vår position från all vinklar. Man kunde även träna på att rida löp på den hästen då den simulerade ett lopp på skärmen.

träningssal BRS 
Tid för träning i BRS fina träningssal där deras mekaniska galopphästar står.

En dag hade vi fallträning. Vi började i gymmet med kullerbyttor för att hitta den rätta tekniken. Sedan gick vi vidare till en simulatorhäst som går på en räls och i slutet ramlar man av på en tjock madrass.Det var kul och nyttigt att prova på.

Vi vill tacka Amatörryttarklubben för en lärorik vecka. Vi är glada över att ha fått möjligheten att åka hit. Vi har fått vänner för livet och fantastiska minnen.

Hanna Mårtensson, Anna Dahlenborg och Elin Rödjare

 

Det verkar alltså ha varit en lärorik och inspirerande vecka för deltagarna på British Racing School och det var enbart positiva tongångar från alla deltagare efter kursen. Dessutom hade tur med vädret och fick tillbringa tiden i England i strålande sol. Nu är de säkert extra laddade inför kommande säsong!

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

13 augusti 2025 | Notis Positivt A-prov av Farida P (BEL)

Arabiska fullblodshästen Farida P (BEL), som tränas av Peter Deckers, Belgien, lämnade ett positivt A-prov efter ett lopp på Gärdet den 6 juni 2025.

Det urinprov som togs efter loppet visar i analysen av A-provet på förekomst av substansen Flufenamsyra. B-provet skickas till utländsk laboratorium för analys och en utredning är påbörjad. Farida P har startförbud tills vidare.

Fakta om Flufenamsyra:

Flufenamsyra är ett så kallat NSAID (non-steroidal anti-inflammatory drug). Substansen är smärtlindrande och febernedsättande. Tablett- och formulering för utvärtes bruk finns för människa, utanför EU. Flufenamsyra tillhör gruppen fenemater och används bland annat vid behandling av reumatiska sjukdomar men även vid annan muskel och ledsmärta hos människa.

Substansen är inte registrerad för användning på djur inom EU.

DSC_3619
DSC_3619

Efter ett omfattande budgetarbete är propositionerna för galoppsäsongen 2025 nu klara. Den svenska säsongen inleds den 20 april, och totalt planeras 56 tävlingsdagar – fem färre än under 2024. Även antalet lopp minskar något, med målsättningen att sänka kostnaderna och samtidigt öka antalet starthästar per lopp. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

Nu är vårens kurser öppna för anmälan! Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, två tappskokurser, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer