Stallbacksvisning på Jägersro

Stallrundor på Bro Park och Jägersro

16 mars 2023 12:57

Lördagen den 25 mars kan bli en rolig och intressant dag för alla som gillar galopp. Som den perfekta uppstarten på säsongen arrangeras stallbacksvisningar på både Bro Park och Jägersro. Senare på eftermiddagen visas även Dubai World Cup på banornas TV-skärmar.

Stallrundorna, då flera av landets professionella tränare visar upp ett urval av sina hästar, har hunnit bli en tradition på våra galoppbanor. Lördagen den 25 mars är alltså datumet att lägga på minnet. Stallbacksrundorna arrangeras av de lokala galoppsällskapen. Men du behöver inte vara medlem i ett galoppsällskap för att delta – alla galoppintresserade är varmt välkomna.

Upplägget är likartat på både Bro Park och Jägersro. Stallrundorna börjar på förmiddagen och beräknas vara klara innan klockan 13.00 då det serveras lunch i läktarbyggnaden. TV-sändningen från World Cup-dagen i Dubai börjar kl 12.45 och pågår därefter under hela eftermiddagen.

Till själva stallrundan behövs ingen föranmälan. Men om du önskar vara med på lunchen måste denna förbokas. Exakta detaljer finns på evenemangslänkarna nedan:

Fler nyheter, artiklar och annonser

Aphelios top
Aphelios top

Prammsdagen 2026 blev mer eller mindre en repris av fjolårsupplagan. Norska stjärnan Aphelios regerade på nytt i Pramms Memorial (L) och hemmahästen Lamborghini BF gick inte att stoppa i Tryckservice Jägersro Sprint (L). Läs mer

Bro Läktare INV
Bro Läktare INV

I år är det tio år sedan svensk galopphistoria skrevs när Täby Galopp flyttade till Bro Park. Nu uppmärksammar vi jubileet genom att blicka tillbaka på minnesvärda ögonblick – och ser fram emot det stora firandet den 14 juni. "Det här är Skandinaviens bästa galoppbana", säger stjärnjockeyn Per-Anders Gråberg. Läs mer

pramm derbydag.jpg
pramm derbydag.jpg

På söndag rids Pramms Memorial (L) på Jägersro Galopp, vårens stora höjdpunkt inom svensk galoppsport. Loppet rids till minne av Per-Erik och Margit Pramm, som under namnet Stall PM var några av galoppens mest engagerade hästägare och bland annat vann Svenskt Derby tre gånger. Läs mer