Stallbacksvisning på Jägersro

Stallrundor på Bro Park och Jägersro

16 mars 2023 12:57

Lördagen den 25 mars kan bli en rolig och intressant dag för alla som gillar galopp. Som den perfekta uppstarten på säsongen arrangeras stallbacksvisningar på både Bro Park och Jägersro. Senare på eftermiddagen visas även Dubai World Cup på banornas TV-skärmar.

Stallrundorna, då flera av landets professionella tränare visar upp ett urval av sina hästar, har hunnit bli en tradition på våra galoppbanor. Lördagen den 25 mars är alltså datumet att lägga på minnet. Stallbacksrundorna arrangeras av de lokala galoppsällskapen. Men du behöver inte vara medlem i ett galoppsällskap för att delta – alla galoppintresserade är varmt välkomna.

Upplägget är likartat på både Bro Park och Jägersro. Stallrundorna börjar på förmiddagen och beräknas vara klara innan klockan 13.00 då det serveras lunch i läktarbyggnaden. TV-sändningen från World Cup-dagen i Dubai börjar kl 12.45 och pågår därefter under hela eftermiddagen.

Till själva stallrundan behövs ingen föranmälan. Men om du önskar vara med på lunchen måste denna förbokas. Exakta detaljer finns på evenemangslänkarna nedan:

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Den gångna helgen reds årets sista tävlingsdagar på både Jägersro och Klampenborg. Men den skandinaviska galoppsäsongen rullar på ytterligare några veckor. Den här veckan är det kvällstävlingar på Övrevoll, säsongsfinal på Århus och sedan är det upplagt för en riktigt fin söndag på Bro Park med bland annat Ulriksdals Minneslöpning. Läs mer

Abby och Chaves champs
Abby och Chaves champs

I samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro uppmärksammandes och hyllades 2025 års champions i vinnarcirkeln mellan loppen. Några championtitlar var klara sedan länge, medan andra inte avgjordes förrän i de sista loppen. Läs mer

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer