Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
Stall MOF200705-04445.jpeg

Ny karenstids- och förbudslista gäller från 1 oktober 2022

19 september 2022 10:37

Karenstids- och förbudslistan uppdateras och de nya bestämmelserna börjar gälla 1 oktober 2022. Förutom att några nya preparat tillkommit finns också en del förtydliganden. Ändringarna är framtagna i samarbete med trav- och galoppsporterna i Sverige, Norge och Danmark, dess nordiska kommitté (NEMAC) samt med förbundsveterinären vid Svenska Ridsportsförbundet.

Större uppdateringar i Karenstids- och förbudslistan är:

  • Utvärtes produkter mot insekter, som inte är läkemedel, men är godkända av Kemikalieinspektionen och avsedda för användning till häst får 0 timmars karenstid för tävling.
  • Zitch vet. (innehållande permetrin i en högre koncentration än ovan nämnda icke läkemedel) får däremot som registrerat veterinärmedicinskt läkemedel en karenstid på 96 timmar inför tävling.
  • RenuTend, ett nytt godkänt läkemedel för häst med mesenkymala stamceller för behandling vid senskador har tillkommit i listan men en karenstid har inte ännu beslutats då dokumentation ännu inte är tillgänglig.
  • Hemosilate vet. (etamysylat) har funnits på listan sedan tidigare och har nu fått en karenstid inför tävling på 6 dygn.
  • Övriga ändringar i läkemedelslistan gäller uppdateringar av nya läkemedel med tidigare listade substanser samt vissa redaktionella ändringar och förtydliganden är markerade i kursiv stil.

Den nya listan som gäller från 1 oktober hittar du på sidan Regelverk, under rubriken Regler om anti-dopning.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stall MOF200705-04445.jpeg
Stall MOF200705-04445.jpeg

Karenstids- och förbudslistan är uppdaterad och den nya listan gäller från och med 1 januari 2026. Ändringarna från föregående lista är små. Läs mer

DSC_5629 copy

24 november 2025 | Nyhet

Förnyelse av licenser inför 2026

DSC_5629 copy

De som inte önskar förnyad licens för perioden 1 mars 2026 - 28 februari 2027, eller vill ändra status på licensen, ombeds meddela detta till Svensk Galopp senast den 31 januari 2026. Du som behöver lämna in nytt läkarintyg blir kontaktad av oss via mail. Ny hälsodeklaration för 2026 är obligatorisk för alla ryttare. Läs mer

13 augusti 2025 | Notis Positivt A-prov av Farida P (BEL)

Arabiska fullblodshästen Farida P (BEL), som tränas av Peter Deckers, Belgien, lämnade ett positivt A-prov efter ett lopp på Gärdet den 6 juni 2025.

Det urinprov som togs efter loppet visar i analysen av A-provet på förekomst av substansen Flufenamsyra. B-provet skickas till utländsk laboratorium för analys och en utredning är påbörjad. Farida P har startförbud tills vidare.

Fakta om Flufenamsyra:

Flufenamsyra är ett så kallat NSAID (non-steroidal anti-inflammatory drug). Substansen är smärtlindrande och febernedsättande. Tablett- och formulering för utvärtes bruk finns för människa, utanför EU. Flufenamsyra tillhör gruppen fenemater och används bland annat vid behandling av reumatiska sjukdomar men även vid annan muskel och ledsmärta hos människa.

Substansen är inte registrerad för användning på djur inom EU.