Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Jennie rider och trivs i Australien

1 juli 2013

Jennie Österberg var champion amatörryttare i Sverige och Skandinavien 2008 med rekordartade 14 segrar, och de följande två åren etablerade hon sig även bland de mest anlitade hinderryttarna. Men det senaste året har vi inte sett mycket av henne, förrän hon plötsligt dök upp i vinnarcirkeln på Strömsholm den 17 juni. Vart tog hon vägen?

Jennie ÖsterbergJennie Österberg, en av Sveriges framgångsrikaste amatörryttare de senaste åren, bor och arbetar numera i Austrailen. Bilden är från en seger med hästen Swallow Forest på Jägersro i oktober 2010.

–Jag bor numera i Australien! Ursprungligen var det tänkt som en working holiday under ett vinterhalvår, men jag trivdes så bra att jag blev kvar, förklarar Jennie under ett månadslångt besök hemma i Sverige.

Det var hösten 2010 som Jennie åkte till Australien första gången, för att arbeta hos stortränaren David Hayes i Melbourne, som har runt 250 hästar i träning.

–Jag hade haft förmånen att få representera Sverige i Fegentri, och hade på så sätt fått se stora delar av galoppvärlden. Det hade gett mig smak på att resa, och Australien var i princip den enda kontinent jag inte hade besökt.

–David Hayes är son till den legendariske Colin Hayes, som var en av de bästa tränarna i landet, och under mina första sex månader jobbade jag i hans stall vid Melbourne Cup-banan Flemington och fick rida många Grupp 1-hästar.

Hindersäsong med förhinder

Jennie kom tillbaka till Sverige i slutet av april 2011 med avsikten att övervara hindersäsongen, men efter att bara ha hunnit rida två lopp skadade hon sig illa i samband med hinderträning på steeplechasebanan i mitten av maj.

–Jag bröt benet, och så var den säsongen förstörd!

När benbrottet var läkt återvände Jennie till Australien och till samma arbetsgivare, men fick då jobba på dennes träningscamp ute på landet.

–Där trivdes jag inte lika bra som jag hade gjort på Flemington, och min dåvarande pojkvän och jag beslöt efter en tid att resa vidare till Cranbourne, som är södra halvklotets största träningsanläggning, sett till antalet hästar. Där finns sju olika träningsbanor och givetvis tusentals hästar.

Resurser och idéer

–Den tränare som jag rider mest för heter Michael Kent och har både resurser och idéer för optimal träning av hästarna och han skapar förutsättningar för framgång genom att ha mycket noggrann koll på alla hästars värden och inte tävla med dem om de inte ”står med tre ben i mål”.

–Han tränar också lite mer i ”europeisk stil” med långa canterarbeten och har många stayers i stallet. Hästarna är genomgående i mycket gott skick och trevliga att rida och mycket fokus ligger på horsemanship.

–Michael har en riktigt bra hinderhäst som har vunnit Australiens Grand National Hurdle, och han vill att jag ska ta ut hinderryttarlicens och börja rida hinderlopp. Men i Australien kan man inte rida hinderlopp som amatör, utan man måste då ha proffslicens, och jag är inte beredd att börja rida som proffs över hinder, med allt vad det innebär.

Hela amatördagar

–Amatörryttarna rider på särskilda ”picknick-banor” liknande Strömsholm, där man har tävlingar varje lördag under sommarhalvåret, då det är runt åtta amatörlopp per tävlingsdag. Det ligger närmare till hands att jag tar ut en sådan licens och rider lopp lite mer för mitt eget nöjes skull.

–Mitt yrke är ju att träningsrida hästar, och jag är medveten om riskerna i hinderlopp, och vill inte gå sjukskriven. Jag pluggar också på distans, för att ha en utbildning att falla tillbaka på om jag bestämmer mig för att göra något annat i framtiden.

–Galoppsporten i Australien är både stor och professionell, med många fina banor och hästar och fantastiska arrangemang kring många storlopp. Jag trivs förstås också bra med klimatet och människorna där, och en annan positiv sak är att det finns så många olika alternativ inom sporten om man vill fortsätta med andra uppgifter än att just jobba i stall.

–Därför åker jag tillbaka ”down under” nu, efter en månads semester hemma i Sverige, och jag kan verkligen rekommendera tjejer och killar i sporten att resa dit och arbeta ett tag. Svenska hästskötare och ryttare står högt i kurs utomlands, det är lätt att få jobb, och det blir en erfarenhet för livet, oavsett om man väljer att stanna kvar, sammanfattar Jennie Österberg.

Nadja Bellander

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.