Härliga bilder och videoklipp från skandinaverna i Dubai

12 januari 2022 13:42

Ett stort gäng skandinaviska hästar, tränare och ryttare övervintrar i Dubai för att tävla under Dubai World Cup Carnival mellan januari och mars. Instagram, Facebook och Twitter fylls av bilder och videoklipp från träningen på mornarna, simpassen på eftermiddagarna och andra härliga ögonblick. Här har vi valt ut några av inläggen från den senaste månaden.

På fredag inleds Dubai World Cup Carnival och sex skandinaviska hästar kommer till start.

Totalt är 27 skandinaviska hästar på plats på Meydan i Dubai. De flesta ryttare och tränare har konton på sociala medier och uppdaterar dagligen om sina hästar. Här har vi valt ut några av inläggen som har kommit upp i vårt flöde under den senaste månaden (vi kan dock inte dela inlägg från privata Instagramkonton eller personliga Facebooksidor).

I nyhetsartikeln Allt du behöver veta inför Dubai World Cup Carnival hittar du en lista på vilka skandinaviska hästar som ska tävla i Dubai, datumen för alla lopp och länkar till användbara sidor.

Vi kan också tipsa om den nya Facebook-sidan Scandinavian racehorses in Dubai 2022 där Hanna Sjöberg kommer att dela inlägg och länkar om de skandinaviska hästarna.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Tomterace TOP
Tomterace TOP

Efter ett långt och händelserikt galoppår har vi på söndag kommit fram till årets sista tävlingsdag i Sverige. Trots det är några championstrider fortfarande inte avgjorda. Tobias Hellgren reser till Paris med stallstjärnan Ajas och så uppmärksammar vi att det äntligen blev Europeisk seger i Japan Cup. Läs mer

1 december 2025 | Notis Ny post- och besöksadress

Under december månad kommer Svensk Galopp att lämna kontoret på Hästsportens Hus, Solvalla och samla verksamheten på Bro Park.

Det betyder att Svensk Galopp från och med den 1 december har ny post- och besöksadress:

Svensk Galopp
Önsta Allé 1
197 93 Bro

Observera att fakturaadressen är oförändrad.

Skärmbild 2025-11-28 152726

28 november 2025 | Nyhet

Video: Profilen Julian McLaren

Skärmbild 2025-11-28 152726

Möt veckans profil: galopptränaren Julian McLaren. "Julle" driver idag sitt stall på Bro Park och är en välkänd profil i galoppsporten. Han föddes in i sporten och växte upp med hästar omkring sig. När hans far gick bort tog Julian över verksamheten och blev proffstränare - då på Täby Galopp. Hans första tränarsäsong gav god utdelning: hästarna vann flera lopp och stallet fick nya ägare och hästar. Under åren har Julian fått sitt stall att ytterligare växa och tagit flera fina placeringar. Utöver tränaryrket syns han ofta som kommentator och programledare i galoppsändningarna och har fått erkännande för att vara “en bra röst utåt för sporten”. Lär känna Julian lite bättre här nedan. Läs mer