Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp
Galopphästar och publik på Göteborg Galopp.jpg

Göteborg Galopps 20-årsjubileum firas på söndag

7 juli 2022 14:46

På söndag är det tävlingar på Göteborg Galopp och det är inte vilken dag som helst. Det är nämligen 20 år sedan galoppbanan öppnade och det ska firas ordentligt!

Den 13 juli 2002 öppnade Göteborg Galopp portarna för första gången. Det har dock funnits galopp i Göteborg betydligt längre än så. Redan år 1814 anordnades de allra första galopptävlingarna i Sverige och dessa ägde rum i just Göteborg. Sedan slutet av 1800-talet har det tävlats mer eller mindre regelbundet, först i Partille, därefter i Kviberg och sedan på Åby.

År 1976 reds det sista galopploppet på Åbys gräsbana och det hade kunnat vara spiken i kistan för galoppsporten i Västsverige. Men tack vare ideellt engagemang, hårt arbete och mycket tålamod lyckades medlemmarna i Göteborgs Galoppsällskap få till den nya galoppbanan på Hisingen för 20 år sedan. Missa inte hela den fascinerande historien om galoppsporten i Göteborg, som finns att läsa i banprogrammet till söndagens tävlingar!

Ungefär 1150 lopp har avgjorts sedan öppningsdagen och vi har fått se många fina vinnare. För ett par år sedan reds det 1000:e loppet på Göteborg Galopp och vi passade på att se
tillbaka på några av de bästa minnena från banan.

Jämna födelsedagar ska förstås firas ordentligt och en galoppbana är inget undantag. Därför bjuder Svensk Galopp och Göteborgs Galoppsällskap in till en jubileumsdag på Göteborg Galopp nu på söndag! Dagen bjuder på galopptävlingar, grillutmaningen ”Bästa burgaren”, glassfest, godis till barnen, ansiktsmålning, hoppborgar och massor av annat kul. I kalendariet hittar du all information om dagen. Varmt välkommen!

Fler nyheter, artiklar och annonser

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer

Bro Park fält framifrån.jpg
Bro Park fält framifrån.jpg

Nästa år blir det 54 tävlingsdagar, lika många som i år. Säsongen öppnar på Bro Park söndag 4 april och avslutas där söndag 19 december. Läs mer