Fyra jockeys.jpg

Per-Anders Gråberg, Emma Nordin, Malin Holmberg och Ulrika Holmquist tävlar utomlands den här veckan.

Fyra svenska jockeys på två kontinenter

21 januari 2022 10:09

Emma Nordin, Per-Anders Gråberg, Malin Holmberg och Ulrika Holmquist är i elden den här veckan – på två av världens mest berömda galoppbanor. Emma Nordin tog en tredjeplats i sin debut på Gulfstream Park igår och Gråberg, Holmberg och Holmquist tävlar på Meydan under helgen.

Emma Nordin trea i Gulfstream-debuten

Den unga svenska lärlingen Emma Nordin spenderar vintern i Florida. I går fick hon chansen att rida ett lopp på Gulfstream Park och hon slutade trea tillsammans hästen Graceful Kitten. Reprisen kan du se nedan, Emma har gul/röd dress och ligger i ledningen nästan hela loppet.

Första ritten för Ulrika Holmquist i Dubai

Vi riktar blickarna mot Förenade Arabemiraten där det tävlas på tre banor under helgen. I kväll startar flera skandinaviska hästar på Meydan, vilket du kan läsa om i en annan nyhet. Kvällens enda svenska ryttare är Per-Anders Gråberg som sitter upp på Nina Lensvik-tränade Sanary.

Mer svenskintresse på Meydan blir det på söndag då Ulrika Holmquist rider Vieux Carre i en maidenlöpning. Vieux Carre tränas av Kahlil de Burca som även har en lokal träningslicens i Förenade Arabemiraten. Den uppmärksamme känner igen Vieux Carre från Sverige, hon gjorde nämligen en start på Bro Park i november vilket resulterade i en andraplats. Detta blir Ulrika Holmquists debut i Dubai.

Malin Holmberg, som redan har ridit över 30 lopp i Förenade Arabemiraten den här säsongen, har också två ritter på Meydan på söndag. Hon rider dessutom i Al Ain i morgon och i Abu Dhabi på måndag. En annan jockey att hålla utkik efter i startlistorna är Sandro de Paiva som brukar tävla i Skandinavien under sommarhalvåret.

Startlistorna finns på Emirates Racing och loppen kan du se på Dubai Racing Channel.

Ryttarna som försvarar de svenska färgerna i Australien

Om vi även inkluderar svenskar med utländsk licens så kan vi lägga till ytterligare en kontinent i beräkningen. Jenny Duggan och Lisa Staples (f.d. Bivemark) är två svenskar som med framgång tävlar i Australien sedan flera år tillbaka. Jenny rider på Canterbury Park och Royal Randwick under helgen och Lisa Staples sitter upp på sju hästar på Esperance Bay Turf Club på söndag.

Kanske finns det någon mer svenskbördig ryttare ute i världen som vi ska hålla ögonen på? Tipsa oss gärna!

Fler nyheter, artiklar och annonser

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com

elin-elione-emelie
elin-elione-emelie

Galoppåret 2025 är över och om bara några dagar skriver vi in 2026 i kalendern. Här kan du se vilka två- och fyrbenta favoriter som under den gångna säsongen galopperade hela vägen till championtitlarna i sina respektive kategorier. Ett stort grattis till alla champions! Läs mer