Foto: Magnus Östh
Göteborg Galopp 0068MOF200816-06121.jpg

Arkivbild från Göteborg Galopp

Förtydligande om definitionen ”hästägare” i ATG:s nya spelregler

9 december 2021 15:48

Den 10 december 2021 börjar ATG:s nya spelregler (tidigare vadhållningsbestämmelser) att gälla. För hästägare som är kunder hos ATG finns ett viktigt förtydligande i de nya reglerna.

I ATG:s nya spelregler har begreppet ”hästägare” förtydligats. Om du äger en häst till fem (5) procent eller mer - oavsett om det är som privatperson, via bolag eller annan organisationsform - måste du ta med din häst på systemet när du spelar hos ATG.

– Femprocentsregeln har funnits sedan 2011, men begreppet ”hästägare” har inte varit riktigt tydligt definierat. Därför har vi nu uppdaterat den regeln i våra nya spelregler. Det övergripande syftet är att vårda sportens anseende och integritet; vi vill att du som hästägare vid spel inte ska kunna misstänkliggöras för att ha valt bort din häst av olika skäl, säger Marcus Wahlman, totochef på ATG.

Varför just fem procent?
– Regeln om fem procent har funnits sedan 2011 och vi ser den därför som vedertagen. Vi har haft en diskussion med Svensk Travsport, Svensk Galopp och Travhästägarna om nivån på gränsen och har enats om att behålla fem procent.

Om jag till exempel äger ett bolag till 50 procent som i sin tur äger en häst till 10 procent – vad gäller då?
– Rent matematiskt äger du fem procent av hästen och måste därför välja din häst på ditt system.

Om jag spelar en vanlig Harry Boy och min häst inte finns med på systemet?
– Att spela en vanlig Harry Boy, utan att välja några hästar, är tillåtet från och med att de nya reglerna börjar gälla. Väljer du att göra ett system med vissa utvalda hästar och sedan ber Harry Boy fylla i resterande hästar, så måste din häst finnas med bland dina utvalda hästar.

Vad gäller för Tillsammans-lag eller Butiksandelar?
– Här gäller femprocentsregeln. Du måste alltså säkerställa att din häst finns med på systemet, oavsett om du själv är spelläggare eller om du köper en andel.

Vad händer om jag upptäcker att jag gjort fel, att jag inte tagit med min häst på kupongen?
– Du kan alltid kontakta ATG:s kundsupport och be att få ditt spel annullerat - 08-620 07 00 eller kundsupport@atg.se.

Kommer ATG att ha en lista med alla hästägare och jämföra deras spel med ägarandelen?
– Nej, vi kommer inte att ha en lista. Men om vi får tips om att en hästägare med större ägarandel än fem procent har brutit mot regeln kommer vi att inleda en undersökning av fallet. Och du riskerar då att förlora din insats och betala tillbaka din eventuella vinst.

Uppdateringarna i ATG Spelregler Häst börjar gälla den 10 december och finns i sin helhet under Regler och villkor på atg.se. Vid eventuella övriga frågor, kontakta sok@atg.se.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Anette Brink victory corner
Anette Brink victory corner

Bubbel med Babben, köp av galopphäst och seger i första starten som hästägare. För Anette Brink från Stockholm blev första besöket någonsin på galopp inledningen till något mycket mer. Det blev en helt ny hobby och massor med nya kontakter och bekanta. Läs mer

13 augusti 2025 | Notis Positivt A-prov av Farida P (BEL)

Arabiska fullblodshästen Farida P (BEL), som tränas av Peter Deckers, Belgien, lämnade ett positivt A-prov efter ett lopp på Gärdet den 6 juni 2025.

Det urinprov som togs efter loppet visar i analysen av A-provet på förekomst av substansen Flufenamsyra. B-provet skickas till utländsk laboratorium för analys och en utredning är påbörjad. Farida P har startförbud tills vidare.

Fakta om Flufenamsyra:

Flufenamsyra är ett så kallat NSAID (non-steroidal anti-inflammatory drug). Substansen är smärtlindrande och febernedsättande. Tablett- och formulering för utvärtes bruk finns för människa, utanför EU. Flufenamsyra tillhör gruppen fenemater och används bland annat vid behandling av reumatiska sjukdomar men även vid annan muskel och ledsmärta hos människa.

Substansen är inte registrerad för användning på djur inom EU.

Åringsauktion Nr 1 Honette
Åringsauktion Nr 1 Honette

I höst planeras en ny åringsauktion för engelska fullblod på Bro Park. Datumet är satt till fredagen den 10 oktober, och evenemanget sker i samarbete mellan Svensk Galopp och Svenska Fullblodsavelsföreningen (SFAF). Läs mer