Foto: Dubai Racing Club / Elinnor Rasmussen
Plata O Plomo (S Berneklint–C lopez)wins MinaHamriya er drc 300120.jpg

Plato O Plomo vid seger i januari 2020 under Carlos Lopez. Comebacken har dröjt, men på fredag får vi se honom. Fernando Jara sitter upp.

Flera medaljchanser i Dubai på fredag

9 februari 2022 12:35

Vi kan bänka oss för att se hela nio skandinaviska hästar starta när helgen ska invigas. Två hästar kommer från Sverige, fem från Norge och två från Danmark. Susanne Berneklint vet hur det känns att vinna på Meydan som tränare. Det många aldrig lyckats med har hon mäktat med hela två gånger tillsammans med I Kirk och Plata O Plomo. Den sistnämnda gör en efterlängtad comeback och årsdebut på fredag. Det ser hyfsat ut på förhand för flera av dem och minst en placering bland de tre ligger inom räckhåll. Så här i OS-tider kan man kalla det "medaljchanser".

Det är dags att rida UAE 2000 Guineas (Gr3) över 1600 meter dirttrack med 90 000 dollar i förstapris. Hear The Drums rids av Pat Cosgrave och Pjerrot under Dane O´Neill finns också med i startlistan. Den förstnämnde blev tyvärr struken i startboxarna innan start senast, men nu är det förhoppningsvis dags för vinnaren av Svenskt Kriterium att få tävla på Meydan. Han har en mycket tuff uppgift framför sig. Pjerrot var mycket bra som trea i debuten på Meydans gräs. Vi har dock sett hingsten efter Hard Spun hantera Jägersros dirttrackbana och stammässigt ska det inte vara några konstigheter. Loppet rids klockan 16:10 som lopp tre.

I dagens andra lopp startar Master Bloom för tredje gången tillsammans med årsdebuterande Frankel-avkomman Learn By Heart med Per-Anders Gråberg på ryggen. Master Bloom rids av Elione Chaves i denna handicap över 2410 meter gräs. Det är inte omöjligt att det kan bli en framskjuten placering för åtminstone en av dem.

Det fjärde loppet, Business Bay Challenge (L), över 1400 meter gräs ser hela fyra skandinaviska hästar till start, nämligen Duca Di Como och Elione Chaves, Could Be King under Antonio Fresu, Sanary tillsammans med Per-Anders Gråberg och årsdebuterande Plata O Plomo ihop med Fernando Jara. Sanary och Could Be King kommer från heroiska prestationer och det ser intressant ut för dem. Duca Di Como är som allra bäst på dirttrack, men fungerar fint på gräset. Tyvärr fick Cathrine Erichsens adept ett dåligt startspår (14).

Sist ut från det skandinaviska laget är Kick On under Antonio Fresu i Singspiel Stakes (Gr2) över 1800 meter gräs. Alla varningsflaggor är hissade för honom då han brukar gå framåt markant med ett lopp i kroppen. Motståndet är dock som väntat stenhårt. Loppet är det sjätte av sju under fredagseftermiddagen.

Länkar

Startlistorna hittar du på Emiratesracing.com.

ATG anordnar spel till tävlingarna och du kan se loppen på ATG Live.

På sidan Allt du behöver veta inför Dubai World Cup Carnival hittar du mer information om Dubai World Cup Carnival och de skandinaviska hästarna som är på plats.

Länkar

Startlistorna hittar du på Emiratesracing.com.

ATG anordnar spel till tävlingarna och du kan se loppen på ATG Live.

På sidan Allt du behöver veta inför Dubai World Cup Carnival hittar du mer information om Dubai World Cup Carnival och de skandinaviska hästarna som är på plats.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill
Espen Hill

Övrevoll och Jydsk Væddeløbsbane bjuder på de sportsliga pralinerna i Skandinavien de närmaste dagarna. I Sverige tävlas det på både Jägersro och Göteborg Galopp. Längre ut i Europa är det Derbymeeting i Hamburg och Grupp 1-löpningar i både England och Frankrike. Läs mer

lord-of-the-moon-top
lord-of-the-moon-top

Den talangfulle treåringen Lord Of The Moon levererade ett genuint styrkebesked när han tog sin tredje raka seger i miljonlöpningen Jockeyklubbens Grand Prix. Söndagsmorgonen på Bro Park bjöd även på klockren insats av Aphelios i Challenge Stakes (L). Sedan tog publikfavoriten Espen Hill hem Kapplöpningssällskapets Stora Pris för tredje gången. Läs mer

West Wing
West Wing

Ylva Brandt hoppas vinna storlopp till förmiddagskaffet på söndag. Hon har både West Wing och Plattan i Mattan till start i Jockeyklubbens Grand Prix där hela 500 000 kronor väntar vinnaren. Läs mer