Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

De vann resan till Abu Dhabi

15 december 2014 15:59

I samband med Nationaldagsgaloppen den 6 juni arrangerade Svensk Galopp en Facebook-tävling där fem vinnare skulle få ta med en vän och åka till Abu Dhabi och se på galopp. Den femte november var det dags för de glada vinnarna att bege sig till flygplatsen och åka till värmen. Vi passade på att ta en pratstund med en av de glada vinnarna Jennie Henriksson för att få höra mer om resan.

Jennie berättade att flygresan hade gått bra och att det i resan ingick boende på det fina hotellet Eastern Mangroves Hotel & Spa By Anantara.

De fick även chansen att gå på kamelrace, en annorlunda upplevelse.

Fina middagar med extravaganta desserter och shower till middagen bjöds det på. Det arrangerades även modevisningar där det arabiska fullblodet visades upp.

Helgen avslutades med galopp där vinnarna fick se finalen av HH Shk Mansoor Bin Zayed Al Nahyan Festival World avgöras. En toppenresa helt enkelt!

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nationaldagsgaloppen 2026 Magnus Östh FullSizeRender-9
Nationaldagsgaloppen 2026 Magnus Östh FullSizeRender-9

Vilken underbar nationaldag vi fick på Gärdet! Nationaldagsgaloppen blev återigen en stor succé med massor av besökare, härlig stämning, glada vinnare och oförglömliga minnen! Här är några av våra favoritbilder. Läs mer

Nyhetsmorgon Nationaldagsgaloppen 2026
Nyhetsmorgon Nationaldagsgaloppen 2026

Det är inte varje dag två ponnyer kliver in i TV4 Nyhetsmorgons studio. Inför årets Nationaldagsgalopp fick Emerald och Ekskogens Haze, tillsammans med Tyra Sehlin och Alva Bergström, visa upp ponnygaloppen för tv-publiken. Under dagen fångade både TV4 och Sveriges Radio stämningen på Gärdet. Läs mer

gardet-top
gardet-top

Stämningen var som vanligt hög när en stor publik firade den svenska nationaldagen med kapplöpningar på Gärdet. Utöver tio fartfyllda galopplöpningar för både stora och lite mindre hästar bjöd de drygt fyra timmarna på allt från artistframträdanden till hattparader. Per-Anders Gråberg satte färg på tävlingarna genom att bokföra en fin dubbel. Läs mer