Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
Bearium DSC_6189.jpeg

En bild från arkivet: Bearium och Carlos Lopez vinner en maidenlöpning på Bro Park i augusti förra året.

Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

1,6 miljoner satsas på unghästar

26 januari 2022 11:05

Svensk Galopps styrelse har beslutat att satsa ytterligare 1,6 miljoner kronor per år som en långsiktig satsning på unghästar. Pengarna ska användas till att öka prissummorna i maidenloppen under tvåårssäsongen och tidigt under treårssäsongen.

Syftet är att motivera fler uppfödare att satsa på uppfödningar av hög kvalitet och fler hästägare att investera i åringar.

Beslutet om satsningen på maidenlopp togs av Svensk Galopps styrelse i måndags som ett tillägg till årets budget. Sportavdelningen ska nu ta fram ett förslag på hur pengarna ska fördelas och hur många lopp det ska gälla. 

I övrigt kommer prispengarna i år att vara ungefär på samma nivå som 2021. Sportstatistiken visar att för 2021 gick prispengarna ner med 1,39 % jämfört med året innan, men prispengarna per start ökade med 1 426 kronor (+ 9,88 %). De totala prispengarna per starthäst under 2021 ökade med 3 633 kr (+ 5,4 %) jämfört med 2020.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Till dig med en nybliven tvååring som är anmäld i svenska Breeders påminner vi om att du aktivt behöver anmäla till våra grannländer inför tredje insats.

Samtliga hästar som kvarstår i Breeders’ Trophy efter 2:a insats kan innan 3:e insats (när hästen är 2 år) anmälas aktivt till Danmark och Norge för att vara startberättigad i deras respektive löpningar (Norsk Breeders’ Prize 2027 och Dansk Breeders’ Cup 2028). Anmälan till tredje insats förfaller den 2 mars 2026. Efter tredje insats måste således även strykning göras till respektive lands Breedersserie.

Läs mer och finn information om hur du anmäler till Danmark och Norge på vår Breeder's Trophy-sida

Åringar på Stalemara
Åringar på Stalemara

Svensk Galopp påminner om att utländska resultat som bildar underlag för utbetalning av uppfödarpremier 2025 snarast ska inrapporteras. Läs mer

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här