Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Zen Zansai Zaid struken i Dubai

4 februari 2016

Idag skulle Stall Silk – Easys Zen Zansai Zaid ha startat på Meydan i Dubai. Dessvärre är hästen struken efter att ha ådragit sig en svullnad i en kota över natten.

zen zansai zaid dubai tadgh o sheasquare

Tommy Gustafsson befinner sig på plats i Dubai med sambo Marianne Dufva och flera ur ägarskaran i Stall Silk – Easy. Zen Zansai Zaid veterinärbesiktigades igår inför kvällens lopp och då mådde han prima. När hästens skötare Nina Lensvik kom till stallet i morse konstaterade hon att han hade en svullen kota. Troligtvis har han legat fast eller sparkat på sig under natten.

-Vi är ett helt gäng som har åkt ner till Dubai för att se loppet, vi trodde verkligen att han skulle ha en bra chans och det var just det här loppet vi hade laddat för. Men vi är gamla i gamet och luttrade, berättar Marianne Dufva på telefon från Dubai.

-Det känns skönt att alla faciliteter finns på plats. Zen Zansai Zaid är redan veterinärundersökt och röntgad och allt ser bra ut. Förhoppningsvis behöver han bara en kort tids vila och kan starta igen inom kort, avslutar Marianne. 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill och Jacob Kvisla
Espen Hill och Jacob Kvisla

Efter förra veckans uppehåll tävlas det på samtliga tre banor i Sverige de kommande dagarna. Redan ikväll, tisdag, rids åtta löpningar på Bro Park. På onsdagslunchen avgörs Ole Larsen Young Riders Championship på Jägersro. Sedan avslutar Göteborg Galopp veckan. Det blir en fullspäckad söndag med både galopp och trav. Läs mer

Svepet Derby TOP
Svepet Derby TOP

Efter söndagens stora Derbyfest på Jägersro tar den svenska galoppsporten ut en liten “semestervecka”. För att uppleva galopp i Skandinavien får vi istället rikta blickarna mot Övrevoll och Klampenborg, som tävlar torsdag och lördag kväll. Läs mer

doc holliday top 4600
doc holliday top 4600

Niels Petersen blev den stora vinnaren av Jockeyklubben Svenskt Derby. Han hade tre hästar till start, de slutade etta, trea och fyra. Och obestridlig kung var Doc Holliday som redan i slutkurvan hade avgjort den klassiska löpningen. Läs mer