Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Nanako Fujita and Chilterns WJWC 2019-2.JPG

Nanako Fujita från Japan vann 2019 års Women Jockeys' World Cup.

Women Jockeys’ World Cup 2022 ställs in

4 juni 2022 16:27

Den internationella jockeytävlingen Women Jockeys' World Cup kommer tyvärr inte att genomföras i år.

Evenemanget lanserades 2017 och satte då Svensk Galopp på den internationella kartan. På kort tid blev Women Jockeys’ World Cup ett av världens mest omtalade evenemang för kvinnliga ryttare och har lockat tävlande från jordens alla hörn.

I år har Svensk Galopp dock inte lyckats hitta en partner till projektet. Evenemanget är resurskrävande och i spåren av coronapandemin är det nödvändigt att göra nya prioriteringar.  

Evenemanget skulle ha ägt rum på Bro Park den 2 augusti. Tävlingsdagen kommer fortfarande att avhållas, men utan den internationella jockeytävlingen.  

Galopp är ett av få idrotter där kvinnor och män tävlar på lika villkor. Svenska kvinnliga jockeys ligger långt framme i sin sport och 4 av de 10 mest segerrika jockeyerna i Sverige 2021 var kvinnor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Espen Hill i stallet 2024
Espen Hill i stallet 2024

Espen Hill har varit en av de stora profilerna i Stockholm Cup under många år och vann det prestigefulla loppet 2023. Den 20 september kan den 10-årige galoppstjärnan upprepa bedriften tillsammans med sin tränare och jockey Madeleine Smith. Efter år av både framgångar och motgångar har relationen mellan de två blivit något alldeles extra. "Espen Hill betyder enormt mycket för mig", säger hon. Läs mer

auktion 1
auktion 1

Om knappt en månad arrangerar Svensk Galopp med assistans av SFAF höstens stora åringsauktion på Bro Park. 48 programnummer letar nya ägare inför en förhoppningsvis givande karriär på kapplöpningsbanan de närmaste åren. Precis som många tidigare upplagor kommer Mikael Armstrong att presentera åringarna tillsammans med auktionsutroparen Alastair Pim. Läs mer

No Surrender
No Surrender

Den norska Derbydagen fick avbrytas efter fem lopp i söndags. Andra halvlek med bland annat Norskt Derby rids redan ikväll (tisdag). På lördag tävlar Jägersro och på söndag är det storloppsfest på Bro Park med flera penningstinna Breeders’-löpningar. Läs mer