Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Nanako Fujita and Chilterns WJWC 2019-2.JPG

Nanako Fujita från Japan vann 2019 års Women Jockeys' World Cup.

Women Jockeys’ World Cup 2022 ställs in

4 juni 2022 16:27

Den internationella jockeytävlingen Women Jockeys' World Cup kommer tyvärr inte att genomföras i år.

Evenemanget lanserades 2017 och satte då Svensk Galopp på den internationella kartan. På kort tid blev Women Jockeys’ World Cup ett av världens mest omtalade evenemang för kvinnliga ryttare och har lockat tävlande från jordens alla hörn.

I år har Svensk Galopp dock inte lyckats hitta en partner till projektet. Evenemanget är resurskrävande och i spåren av coronapandemin är det nödvändigt att göra nya prioriteringar.  

Evenemanget skulle ha ägt rum på Bro Park den 2 augusti. Tävlingsdagen kommer fortfarande att avhållas, men utan den internationella jockeytävlingen.  

Galopp är ett av få idrotter där kvinnor och män tävlar på lika villkor. Svenska kvinnliga jockeys ligger långt framme i sin sport och 4 av de 10 mest segerrika jockeyerna i Sverige 2021 var kvinnor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer