Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Volatile till start på Jägersro

24 april 2015

Volatile är Sveriges enda superstjärna inom galoppsporten. En häst med världen som arbetsfält. Stall Lets' Fly - Easys är nu startanmäld till måndagens tävlingar på Jägersro.

volatile meydan
Volatile med William Buick i sadeln vinner Meydan Classic i Dubai

Volatile, tränad av Jessica Long på Jägersro, har mött den europeiska eliten i Newmarket och tog då en tredjeplats. I Dubai avslutade han en serie om tre löpningar med en mycket meriterande seger i Meydan Classic.

Nu startar han på hemmaplan. Måndagen den 27 april kommer stjärnan att göra en av få starter hemma i Sverige. Då startar han i en löpning med 100 000 i förstapris hemma på Jägersro och kommer att ridas av championjockeyn Jacob Johansen.

Allt känns bara bra och det känns otroligt spännande att få visa upp honom på hemmaplan, säger Jessica Long.

Volatile inledde sin karriär med en 60–metersseger hemma på Jägersro innan han fick ta steget ut i den stora galoppvärlden. På sina fem starter har han tjänat 838 189 kronor och tagit två segrar. Han har handikapptalet 92 vilket är enormt för en treåring så här tidigt på säsongen.

Jag har aldrig varit med om något liknande, säger Bo Gillborg på Jägersro och med över 40 års erfarenhet av galoppsporten.

Här är startlistan till loppet som rids över 1200 meter måndagen den 27/4
1 The Olympus Man, Madeleine Smith
2 Tiglath, Fanny Olsson
3 Lille Prinsesse, Marcos Robaldo
4 Burning the Clocks, Iago Serry
5 Orkide, Martin Rodriguez
6 Volatile, Jacob Johansen
7 Hall of Fame, Elione Chaves

Om allt går väl och Volatile vinner loppet, är det  meningen att han ska resa ner till Paris och starta på Maisons–Lafitte den 11 maj. Där ska han starta i Prix Texanita, ett lopp över 1100 meter.

Klicka här för att läsa banprogrammet
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer