Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Vindsnabba sprinters i Taittinger Derby Sprint

10 juli 2017

För de Derbyanmälda hästar som trivs bäst över sprinterdistans är Derby Sprint en lämplig uppgift under söndagens Derbydag. Här kan du läsa Fredrik Otters analys inför loppet.

The Danish Girl
The Danish Girl är nu tillbaka över sin favoritdistans och räknas tidigt i Taittinger Derby Sprint

 

Taittinger Derby Sprint har en samlad prissumma om 500.000 kronor och här startar de hästar som passar bäst över sprinterdistans istället för i Derbyt. Det ser mycket jämnt ut på förhand och alla hästar ses med chans.

The Danish Girl visade tidigt framfötterna och tog tre raka segrar som tvååring. I årsdebuten blev det seger i en Stosprint här på Jägersro, men när hon gick upp  i distans till Becky Moss och Dianalöpning gick det lite sämre. Nu är man tillbaka över sprintdistans och formen räcker långt under Martin Rodriguez.

Lady On Ice är en annan bekräftad sprinter. Hon prövade Jägersro i Lambada Cup i fjol
och var mycket bra som tvåa. Då slog hon Derbyfavoriten Stricker, men förlorade till Trickbag som hon möter nu igen.

Fredrik Reuterskiöld hade en tidig häst i Trickbag som tjänade hela 339.000 som tvååring. Många trodde att Mec-Com Klippans häst var slut som artist när han var dålig i årsdebuten, men sen blev det en lätt seger i Kay Jensens Pris där han segrade över 1000
meter på en tid strax över minuten. Då var Roxy Sky i det slagna fältet, men Hans Adielssons adept vässade sedan formen med myggvikt mot äldre hästar i en Guldhandikap och visade att formen och klassen finns där.

Trickbag
Trickbag är ett hett segerbud på söndag

 

Bent Olsen och Marc Elfsborg firade stora framgångar med Karakorun och nu har man med avkomman Desert Eagle som startade tidigt och ofta som tvååring. I Jockeyklubbens och Dansk 2000 Guineas var manslagna med 7 längder och tillbaka i distans är det chans till revansch för Eishin Dunkirk-avkomman.

Sandtastic och Polorizer är två hemmahästar signerade bröderna Reuterskiöld. Junior
sadlar ut Sandtastic som visatbegränsad distansförmåga efter en övertygande debutseger över 1200 meter. Han är inte exponerad över kort distans ännu. Polorizer har bara gjort två starter. Pappan Congrats har fått en bra start i amerikansk avel och ett omskrivet sto, Diamondsandpearls, efter Congrats såldes i våras för 1,7 miljoner dollar. Fredrik Reuterskiöld behövde inte ge lika mycket för Polorizer som visade tecken på kapacitet som trea senast.

Sandtastic
Sandtastic imponerade stort i debuten och har kapacitet att vara med i segerstriden

 

Séraphine är undan fina Solvana och alltså enav Stall EOS egna produkter. Hon var femma i Dianalöpning och sjua i Norskt 1000 Guineas och kanske är det på den här kortare distansen som hon kommer till sin rätt.

Enge River kommer från Bro Park som maiden efter nio starter och slår ur underläge,
vilket även får sägas om Indika som kommer från Klampenborg som maiden efter sex
starter.Guatona tränas av Francisco Castro och är även hon maiden. Andraplatsen senast var ett fall framåt, men hon måste fortsätta höja sig.

Positive Outcome tränas av Niels Petersen och är efter Invincible Spirit vilket gör att det är troligt att dagens distans är den rätta. Debuten i våras gick okej, men var inte bra nog i Norsk 2000 Guineas och är fortfarande maiden. Osvuret är bäst, är devisen man får luta sig mot.

Tävlingarna på Jägersros Derbydag går av stapeln nu på söndag den 16 juli med första start klockan 12.50.

Klicka här för att komma till Sport & Spelsidan där du hittar all info om Derbydagen i aktuell ruta

Fler nyheter, artiklar och annonser

nimitz-top
nimitz-top

Engla Tunmar kan ta karriärens, hittills, största seger på söndag. Då rider hon Nimitz i Göteborgs Stora Pris som är den sportsliga höjdpunkten under banans stora familjedag. Läs mer

Svepet 32 Top
Svepet 32 Top

Efter ett minst sagt händelserikt veckoslut med både Derby och Oaks väntar nya spännande dagar i galoppens värld. På onsdag är det lunchgalopp på Bro Park. Övrevoll tävlar som vanligt torsdag kväll och på lördag galopperas det i danska Ålborg. Sedan avslutas veckan med årets stora familjedag på Göteborg Galopp med bland annat Göteborgs Stora Pris. Läs mer

Lady Irene Oaks TOP
Lady Irene Oaks TOP

Niels Petersen-tränade Lady Irene briljerade i ledningen tillsammans med Carlos Lopez och hemförde enkelt klassikern Svenskt Oaks, stonas eget Derby på Jägersro. I kortvarianten Altamiralöpning lämnade Zensation med sin tränare Madeleine Smith i sadeln motståndarna bakom sig genom sista sväng och vann lekande lätt. Läs mer