Video: Förberedelser inför åringsauktionen - Eva Isacsson Sjunnesson

10 september 2021 11:08

Varje höst är det åringsauktion. Då flyttar blivande galopphästar till sina nya ägare och tränare. Hur förbereder man sina åringar inför auktionen? Vi har fått svaren från uppfödaren Eva Isacsson Sjunnesson från Solbacka Gård.

Reportaget är det sjätte avsnittet i videoserien Fokus på fullblodsavel. Det filmades i samband med auktionen förra året. Den 18 september är det dags för 2021 års Stockholm Yearling Sale och den kan du läsa mer om på saef.se.

Är du nyfiken på fullblodsuppfödning? På sidan Börja med uppfödning kan du läsa mer om vad det innebär att föda upp galopphästar och hur du kommer igång som uppfödare.

Fler nyheter, artiklar och annonser

auktion 2025
auktion 2025

Drömmer du om en Derbyvinnare? Missa inte auktionen som Svensk Galopp arrangerar tillsammans med Svenska Fullblodsavelsföreningen fredagen den 25:e september. Läs mer

Podden Lidbeck
Podden Lidbeck

Är du nyfiken på hantverket bakom hästarna på kapplöpningsbanan? Fullblod är podcasten som är dedikerad till konsten och passionen bakom svensk fullblodsavel. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2025 blev 19,84 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.