Video: 18-åriga Evelina Rönnlund representerar Sverige

5 maj 2022 15:15

Amatörryttaren Evelina Rönnlund deltar i världscupen för amatörryttare i år. Möt Evelina och hennes mentor Susanne Sivrup-Rosenqvist i ett videoreportage från Kanal 75.

Evelina Rönnlund från Västra Frölunda kommer från ponnygaloppen och började rida som amatörryttare år 2019. Förra året hade hon sin bästa säsong hittills med hela nio segrar i Sverige och Norge.

I år har hon fått äran att representera Sverige i Longines Fegentri World Championships damserie. Serien kallas vanligen bara för ”Fegentri” och brukar beskrivas som världscupen för amatörryttare. Sveriges deltagare utses av Amatörryttarklubben och i år är det Evelina som är Sveriges representant tillsammans med Elin Ahlin.

På söndag avgörs årets första två lopp i Longines Fegentri World Championship Ladies och den här gången möts deltagarna på Bro Park. Evelina är Sveriges deltagare i loppen och totalt tävlar ryttare från sju nationer.

Kanal 75 gjorde ett besök på Göteborg Galopp förra veckan och träffade Evelina och hennes mentor, galopptränaren Susanne Sivrup-Rosenqvist. Reportaget kan du se här nedan eller på Svensk Galopps Youtube-kanal.

I kalendariet kan du läsa mer om söndagens tävlingar på Bro Park.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer

BroParkLedvolt_påvägtillstart_001.jpg
BroParkLedvolt_påvägtillstart_001.jpg

Svensk Galopp har uppmärksammat händelser i ett av våra grannländer rörande karens- och dopingfrågor. Läs mer

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Storloppsdagar på Bro Park brukar handla mycket om Norge. Kanske är det så att den bästa chansen för hemmalaget också tränas av en norrman. Roy Arne Kvisla hoppas att hans Grandpa’s Prince ska bli den första hemmahästen att vinna Stockholm Stora sedan Songline gjorde det 1997. Läs mer