
Oliver Wilson lotsade Lamborghini BF till en lekande lätt seger.
Vårform på Jägersro: Stjärnduon genrepade inför storloppsfesten
3 maj 2026 14:57
Lamborghini BF och Zidane - två av Jägersros stora publikfavoriter visade finfin vårform när banan arrangerade viktiga förlöpningar inför den stora Pramms-dagen.
Fredrik Reuterskiölds toppsprinter Lamborghini BF svarade för en riktigt fin säsongsdebut i Skånska Trängregementets Minneslöpning.
- Det är första gången som jag rider Lamborghini BF. Han kändes riktigt fin - en riktig klasshäst, sade segerjockeyn Oliver Wilson.
Lamborghini BF fick en fin start och skuggade ledande Abby över de inledande 500 meterna. Men redan i mitten av kurvan tog den femåriga irlandsimporten över kommandot och sedan var segern aldrig i fara.
- Det känns som om Lamborghini BF har blivit lite tuffare och hårdare efter vintern i Dubai. Idag vann han på ett behagligt sätt och nästa start blir naturligtvis Jägersro Sprint på Prammsdagen. Men med tanke på hästens fina “turn of foot” bedömer jag att han är ännu mer effektiv på gräset, sade Fredrik Reuterskiöld.
Berno Fonzander i Hästgruppen i Lund AB äger Lamborghini BF tillsammans med tränaren.
- Lamborghini BF tycks ha klarat vintern och hemresan från Dubai fint. Den stora drömmen är att få starta honom i ett större lopp i Europa senare i år, sade Berno.
Zidane avväpnade ledarna

Zidane och Engla Tunmar
Även Norra Skånska Regementets Minneslöpning utmynnade i en populär hemmaseger. Lärlingen Engla Tunmar fick förtroendet i sadeln på Lennart Jr Reuterskiöld-tränade Zidane och löste uppgiften galant.
- Jag har ridit Zidane ett par gånger tidigare. Idag testade vi att gå bakifrån och det löste sig jättebra. Han kämpade på hela vägen och höll koll på sina motståndare över upploppet, sade Engla Tunmar.
Pjerrot öppnade sin vana trogen starkt från start och tog hand om ledningen före Aphelios. Bakom tätduon gled Zidane upp i ett fint slagläge i början av bortre lång.
När Engla sedan gav marschorder i ingången till slutsvängen svarade Arein-sonen fint och redan vid upploppets början hade han tagit över kommandot. Civilon avslutade bäst från kön, men utgjorde inget hot mot vinnaren.
- När jag såg anmälningslistan insåg jag att det nog skulle behövas några kilos lättnad. Engla har ridit för stallet tidigare och det kändes rätt att ge henne chansen. Det löste sig jättebra. Zidane ligger ofta långt uppe i fältet, men idag fanns det andra som ville dra, sade Lennart Jr Reuterskiöld.
I Pramms Memorial tävlar alla hästar med lika vikt och uppgiften kommer att bli tuffare.
- Det såg ut att saknas lite luft hos flera av de andra hästarna i fältet. Pramms Memorial rids redan om tre veckor, så nu ställer vi in siktet på det, fortsatte Junior, som sadlade ut ytterligare två vinnare i form av de båda treåringarna Mehmas Air Force och Bushwacker den här söndagen.
Zidane ägs av A-C Svedberg och Hovängens Horseracing.