Till start på Bro Park.jpg

Vårens första tävlingsdag på Bro Park ställs in

3 april 2023 13:43

Vintern har svårt att släppa sitt grepp den här våren. Kalla nätter med flera minusgrader i kombination med riklig nederbörd gör att dirttrackbanan på Bro Park inte är i ett sådant skick att tävlingsdagen den 12 april kan genomföras.

Det finns fortfarande någon decimeter tjäle i bankroppen. Trots att väderprognosen för den närmaste veckan indikerar ett något mildare väder är det sannolikt inte tillräckligt för att banan ska vara i ett tävlingsmässigt skick redan kommande vecka.

Vi har ännu inte bestämt om de inställda löpningarna kommer att fördelas ut på kommande tävlingsdagar eller om vi lägger in en helt ny dag i tävlingskalendern.

I Skåne ser vädret och förutsättningarna betydligt bättre ut. Årets första tävlingsdag på Jägersro söndagen den 16 april ser ut att kunna ridas som planerat.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

BroPark-3261
BroPark-3261

Att gå på galopp är att gå på fest. Och extra mycket fest blir det den 21 september på Bro Park då Stockholm Cup International rids. Hon gör kanske inte så mycket väsen av sig, men till stor del är det Anna Fischer som ser till att du som besökare får den rätta feststämningen. Läs mer