Vår skadade medarbetare har fått lämna sjukhuset

17 juli 2024 17:09

En otäck olycka inträffade på Jägersro Galopp i söndags när startboxarna gick sönder under förflyttning på banan. En person, vår mångåriga startboxmedarbetare Erik, skadades i olyckan.

Vi är mycket glada att kunna meddela att Erik klarade sig med lindrigare skador än vad vi först befarade. Efter tre nätter på sjukhuset har han nu fått komma hem.

Vi önskar Erik en snabb och fullständig återhämtning! Erik är en ovärderlig medlem av vårt team och vi hoppas snart få se honom på Jägersro igen.

Inga hästar var i närheten av startboxarna vid olyckan.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Derbyfalt 5466
Derbyfalt 5466

På förekommen anledning vill styrelsen i Svensk Galopp förtydliga att vi enhälligt ställer oss bakom projektet att bygga en ny galoppanläggning i Bara. Läs mer

ATkursHT24 RoseMarie
ATkursHT24 RoseMarie

Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, en tappskokurs, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer

_DSC8047
_DSC8047

Nu kan Svensk Galopp presentera ponnygaloppens tävlingskalender för 2026. Totalt blir det 25 tävlingsdagar fördelat på Bro Park, Göteborg och Jägersro Galopp samt Gärdet där Triton SM i ponnygalopp avgörs den 6 juni. Läs mer