Vansbrosimningen nästa för den vältränade trion

8 juli 2022 14:07

I morgon får ni hålla utkik efter jockeytrion Annie Nilsson-Lindahl, Per-Anders Gråberg och Fredrik Janetzky i Vansbrosimningen. De tre ryttarna har som mål att klara av en Svensk Klassiker; Vätternrundan, Vansbrosimningen, Lidingöloppet och Vasaloppet i en rak följd.

Den 18 juni inledde de med 31,5 mil på cykel i Vätternrundan. I morgon, lördag 9 juli, är det dags för 3000 meter simning. De börjar med ungefär 2 kilometer medströms i Vanån och avslutar motströms i Västerdalälven.

Klockan 13.07 ska trion starta. 18.8 grader är det i vattnet.

Håll tummarna för ett bra resultat! På sidan results.vansbrosimningen.se hittar du såväl startande som resultat.

Fler nyheter, artiklar och annonser

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer

För att ta ut proffstränarlicens inom galoppsporten krävs ett godkänt resultat på Svensk Travsports Tränarkurs.

Proffstränarkursen genomförs av Hästsportens folkhögskola i samverkan med Riksanläggningen Wången och Svensk Travsport.

Mer information och anmälningslänk hittar du här A-tränarkurs

Ansökan för intresseanmälan stänger den 1 oktober 2026

DSC_3985
21 Nexis Camento 01
21 Nexis Camento 01

Hösten är här och det blev två ponnylopp som avreds på Jägersro denna dag, kategori B och kategori A. Läs mer