Foto: Elina Westrin
west-bengal-top_4761

West Bengal och Elione Chaves fullbordade en snygg stalltrippel för Catharina Vång.

Stall Vång och Jacob Kvisla radade upp segrar i busvädret

5 april 2026 15:58

Att säsongspremiären på Bro Park bjöd på mer busväder än vårvärme var säkert inget som tränare Catharina Vång och lärlingen Jacob Kvisla brydde sig så mycket om. Båda fick nämligen göra hela tre besök i vinnarcirkeln den här påskdagen.

I samband med säsongspremiären på Bro Park förra året bokförde tränare Catharina Vång två segrar. I år gick det ännu bättre. Rationale med nya lärlingen Marika Masuhr inledde dagen och redan i loppet därpå tog Tasmanian Legend sin första seger på svensk mark.

En snygg trippel fullbordades sedan med West Bengal, som såg riktigt läcker ut när han tillsammans med Sveriges regerande championjockey Elione Chaves reglerade en Klass 2-handicap från start till mål.

- Planen var egentligen att sitta strax bakom ledarna, men det blev ledningen. West Bengal gjorde det väldigt lätt idag, konstaterade Chaves, som kommer att rida i Japan de närmaste tre månaderna.

Catharina Vång var så klart helnöjd efter sin tredje dagsseger.

- West Bengal var så fin att jag nästan blir mållös. Förra året segrade han med blinkers i både säsongsdebuten och finalen, så jag får nästan skylla mig själv att jag plockade bort dem under resten av säsongen, sade tränaren, som själv äger Oasis Dream-avkomman.

Foto: Elina Westrin
wonderwall-4820

Wonderwall visade att hon kan vara ett sto för de stora årgångsloppen.

Wonderwall imponerade mest i Jacobs trippel

Ifjol var det lärlingen Jacob Kvisla som red West Bengal i säsongsdebuten. Även Jacob hade stor klang och jubelföreställning den här dagen och red två vinnare för tränare Annika Sjökvist, Crystal Clear och Katie Bairdie. Men det var segern i sadeln på treåriga Wonderwall som imponerade mest.

Trots ett meriterat motstånd var Ylva Brandts adept helt överlägsen i treårslöpningen. Giant Sandman-avkomman ägs av T Racing och är uppfödd i Sverige av Stall Sigfridsson.

- Wonderwall uppträdde lite nervöst ifjol, men jag var ändå nöjd med henne i den sista starten. Under vintern har Ylva och Tobbe (Olofsson) gjort ett stort jobb med hästen. Idag var Wonderwall betydligt mer på hugget från start och hon visste vad hon skulle göra, sade Jacob.

> Läs mer om söndagens lopp och se resultaten i galopp-appen

Fler nyheter, artiklar och annonser

saab top
saab top

Mellan den 7–9 augusti samlades SAAB entusiaster från hela världen på Bro Park. Totalt sett så blev det den största publiksiffran sedan premiären och bland alla utställare så utmärkte sig nog mest Peter ”Poker” Wallenberg, som ställde ut finansfamiljens SAAB 9000 Turbo 16 från 1986 samtidigt som det flög två av SAABs jaktplan över anläggningen. Läs mer

Rayray och Weregoingtoibiza
Rayray och Weregoingtoibiza

På söndag rids årets tredje och sista nationella Derby i Skandinavien. Den norska Derbydagen bjuder på riktigt kvalitativ sport med inte mindre än tre Black Type-löpningar. Redan på fredag kväll rids det kapplöpningar på Bro Park och i Storbritannien avgörs hela tre Grupp 1-löpningar på York. Läs mer

Jägersro kurva top
Jägersro kurva top

Semestern är över för många och i väntan på sensommarens storloppsfester bjuder de närmaste dagarna på lite mer “vardaglig” galopp runt om i Skandinavien. Bro Park tävlar redan tisdag kväll och Övrevoll torsdag. I helgen blir det kapplöpningar på båda sidor av Öresund. Läs mer