Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Välfyllda stallar hos Roy Arne Kvisla

3 juli 2013

Tränare Roy Arne Kvisla årsdebuterar ännu obesegrade Saving Kenny på Jägersro nu på söndag.

Saving KennySaving Kenny är fortfarande obesegrad på tre starter. På söndag årsdebuterar Fellwoship Racings irlandsimport på Jägersro.

Hur mår Saving Kenny inför årsdebuten?

- Han ser bra ut och tränar fint med sin arbetsryttare Anette Lennon inför årets första start. Saving Kenny är inte toppad för några stordåd ännu men han är sund och i god form. Jag hoppas och tror att han vinner på söndag.

Hur ser planerna ut för Saving Kenny i år?

- Han får börja året över sprinterdistans eftersom jag tror att han är vassast på distanser mellan 1000 och 1350 meter. Han är väldigt snabb och har ännu inte startat på distanser längre än 1200 meter så det återstår att se hur långt han står.

- Efter årsdebuten på söndag går han vidare till Jägersro Sprint den 7 maj. Sedan får vi se om han får försöka i Norskt 2000 guineas. Efter det beror matchningen resten av året på hur han löper och hur långt han står.

Hur ser det ut i stallet inför säsongen?

- Det ser bra ut och jag är väldigt nöjd med att ha fått nya ägare och nya hästar till stallet. I nuläget har jag 31 hästar i träning i mina stallar. Mitt huvudstall finns på Täby Galopp och i stallet på Angarn står tvååringarna, ett par hinderhästar och några av hästarna som trivs bäst på landet.

- Jag är mycket nöjd med fjolårets resultat då stallet hade en segerprocent på 23 och stallets hästar sprang totalt in dryga 2,2 miljoner kronor inklusive bonus till sina ägare. Självklart hoppas jag på att kunna slå fjolårets resultat i år.

- Det är lite tunt med tvååringar i stallet och vi kommer att åka på Breeze Up auktion på Irland i slutet av maj. Det är för övrigt samma auktion som vi köpte Saving Kenny på i fjol så vi hoppas på att kunna hitta en ny stjärna till stallet där.

Vilka hästar har du störst förhoppningar på?

- Jag har fem tvååringar, två svenskfödda och tre USA-uppfödda. Vi åkte till USA och Keeneland i höstas där vi köpte tre åringar, två ston och en hingst. Alla mina tvååringar är mycket lugnt tagna och ingen ser ut att vara jättetidig men sådant kan ändra sig snabbt. De är alla inridna och igång med grundträningen ute på Angarn och ser alla mycket fina ut.

- Bland de sju 3-åringarna är ovan nämnda Saving Kenny den stora stjärnan. Jag är också mycket nöjd med Desert Dawn som har övervintrat fint. Han siktar närmast på Jockeyklubbens Jubileumslöpning och efter det blir det eventuellt en start i Danskt Derby, Han är även anmäld i Breeders så det är ett fullspäckat schema för honom.

- Ett nytillskott i stallet är fina stoet Dea Kalejs. Hon satsar på Dianalöpning, Breeders och Svenskt Oaks. Dea Kalejs ser jättefin ut och är i bra form inför säsongen.

- Bland stallets äldre hästar kan jag nämna Laturadud som har börjat året på ett strålande sätt. Afaal är en miler och satsar främst på Nickes Minneslöpning. Balsha och Tiger Goddess kommer båda fint in i nya Stoserien och svenskfödda Mr Admiral och Mikado börjar bli lite till åren men finns säkert med i SM löpningarna i höst.

- Stallet har två fina araber. Ghallab som satsar på de stora arabloppen i Sverige och nya Murjaan som ännu är ostartad i Sverige.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Azisol TOP
Azisol TOP

Tränare Lea Olsen samt ägarduon Chris Petersen och Lars Jakobsen gjorde det igen. Efter förra årets trumf med Albarella i Appel Au Maitre Svenskt Kriterium kom de till Jägersro med ett nytt segervapen i form av Azisol. Under Jacob Johansen avvisade fuxstoet effektivt Not Your Darling över upploppet och säkrade den översta pallplaceringen i säsongsfinalens största lopp för de skandinaviskuppfödda tvååringarna. Läs mer

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer