Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Valentine Apache vann i debuten

8 juli 2018

Francisco Castros Valentin Apache vann direct ut i debuten på Klampenborg. Det blev ytterligare en svensktränad häst då Roger Hanssons Althon tog hem en handicap i årdebuten.

valentin apache
Valentin Apache
Foto: Burt Seeger

 

Francisco Castro sadlade ut två tvååringar i dagens maidenlopp över 1200 meter på Klampenborg och de slutade etta och tvåa. Bäst var debutanten Valentin Apache som med Martin Rodriguez i sadeln vann före stallkamraten Francisca (Narvaez). Valentin Apache ägs av sin tränare Francisco Castro och Juniper Tree-sonen är uppfödd av Birgitta Tagesson.

Mamma till Valentin Apache är fina stoet Una Hora som också tränades av Castro. Hon tog fem segrar inklusive Danskt Oaks, Danskt St Leger, Jockeyklubbens Avelslöpning och Dansk Breeders Cup under karriären och hon galopperade in nästan 1,2 miljoner kronor.

Francisco Castro har fin form på stallet, det här var stallets 12:e vinnare under året. Stallet har en spännande vecka att se fram emot då de har bland andra har med tre hästar både i Svenskt Derby och i Zawawi Cup (Gr3) på den svenska Derbydagen.

 

Efterlängtad seger för Althon

althon
Althon
Foto: Burt Seeger

 

Roger Hanssons Althon tog sin första seger sedan 2015 under lördagens tävlingar på Klampenborg. Under Jacob Johansen vann han efter strid före Houdinithemagician i ett lopp över 1600 meter. Dansilisonen gjorde här årsdebut och betalade 9 gånger pengarna på toton.

Roger Hansson, som även tränar sin häst,  hade bara en start som amatörtränare under fjolåret. Althon startade dock flera gånger under 2017, då i träning hos Hans-Inge Larsen. Nu är Althon alltså tillbaka hos Roger igen och det här var årets första start för stallet.

För er som inte känner till Roger Hanssons namn kan nämnas att han är en välkänd galopprofil på Jägersro och han var under 70- och 80-talet aktiv både som amatörryttare och amatörtränare. Sedan tog Roger ett långt uppehåll på 30 år och gjorde comeback som som amatörtränare 2015. Då Althon vann det året skrevs det ett reportage om Roger på Svensk Galopps hemsida. Så här presenterade han då sig själv:

-Jag red mitt första amatörlopp som sjuttonåring 1971 åt Terje Dahl. Jag red även till vardags hos Terje men när han flyttade till Norge började jag istället i Rolf Wuschas stall. Han var en otroligt bra läromästare. När Roffe flyttade sitt stall till Täby började jag istället hos Thorwald Nordquist. På senare år hade jag häst och red åt Kalle Strasser.

Jag har alltså ridit åt de absolut största giganterna inom galoppen. Förutom ovan nämnda tränare har jag även ridit lopp åt bland andra Bengt Bengtsson och Janos Tandari. Totalt red jag nog runt 300 lopp och det blev 25 segrar. Jag har också ridit och vunnit proffslöp både i Danmark och i Sverige. Jag red mitt sista lopp när jag var 36 år men gjorde en comeback nio år senare i ett vetranlopp på Jägersro. Då bantade jag tio kilo på en månad för att kunna rida. Jag red Carribean Wind åt Francisco Castro och vi slutade femma.

Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Chamyl Stockholm Cup TOP
Chamyl Stockholm Cup TOP

Som treåring vann Schamyl två skandinaviska Derbyn och Breeders’ Trophy Classic. Efter ett skadeuppehåll under hela fjolåret har den Jan-Erik Neuroth-tränade fuxen kommit tillbaka på ett remarkabelt sätt. Med en mäktig speed avväpnade han på söndagen alla förhandsfavoriterna i Stockholm Cup International (Gr 3), årets mest prestigefyllda löpning på Bro Park. Läs mer

lamborghini-bf-top
lamborghini-bf-top

Egentligen har han inte mer att bevisa i Skandinavien, Lamborghini BF är en häst av internationellt snitt. I alla fall på gräs. På söndag, under Stockholm Cup-dagen på Bro Park, blir han givetvis favorit i Bro Park Sprint Championship (L). Läs mer

Nastaria och Espen Hill
Nastaria och Espen Hill

Åringsauktion i Danmark följd av tävlingar på Klampenborg. Och så kronan på verket: Bro Park dukar upp till årets stora galoppfest med Stockholm Cup International (Gr 3). Skandinavien laddar för en helg där spänningen byggs upp dag för dag fram till söndagens tunga storlopp. Läs mer