Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Välbesökt Kick off på Bro Park

28 mars 2018

I lördags hölls både ponnylicenskurs, träningsdag och Kick Off för ponnygaloppen på Bro Park. En mycket lyckad dag med ett 60-tal personer på Kick Offen.

Dagen började med en licenskurs där nio nya ponnyjockeys med föräldrar skolades in i ponnygaloppens värld av Svensk Galopps ungdomsansvarig Cecilia Gråberg.Efter avslutad kurs hölls en träningsdag med besök i vågrummet och ridning på rakbanorna. De som hade gått ponnylicenskursen passade på att rida upp och andra som rest till Bro Park för att vara med på Kick Off och träningspass finslipade formen inför säsongen.

Sedan var det dags för Kick Off. Fjolårets champions hyllades och andra priser delades ut till välförtjänta ponnyjockeys. Det var ett 60-tal personer på Kick Offen och de fick se på en fin film  om ponnygaloppåret på Bro Park 2017 signerad Elliot Öhgren och vara med på en rolig frågesport.

-Det var en oerhört lyckad dag och jag vill tacka alla som var med under dagen. Ett extra stort tack till Anna, Alina och Elliot Öhgren för deras stora engagemang inom ponnygaloppen. De är guld värda, betonar Cecilia Gråberg.

Den tredje och sista Kick Offen för ponnygaloppen är Göteborg. Där skulle vi egentligen ha samlats den 7 april men på grund av vädret får vi skjuta upp dagen. Vi återkommer inom kort med nytt datum.

Lotta Malmborg

 

Nedan kan du se bilder från dagen på Bro Park.

ponnykurs vågrum gråberg
Besök i vågrummet där jockey Per Anders Gråberg bland annat berättade om jockeyns utrustning.

 

ponnypriser champion
Priserna på Kick Offen där bland andra fjolårets champions hyllades

 

kick off bro park
Från vänster: Anna-Maria Eleftherakis kat C,  Alva Eriksson kat B och Stina Landh kat A. De blev champions i respektive kategori 2017. Saknas på bilden gör Elin Nordin som blev champion i kat D.

 

ponnyer ponnyträning bro park
Ponnyerna skittar av efter ett intensivt ridpass

 

ponnyträning bro park
På väg mot uppridning på rakbanan

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_4600 copy
DSC_4600 copy

Jubileum på Bro Park och detta firades med Storlöpsdag och Ponnygalopp. Våra ponnyekipage bjöd på 5 fina lopp över dagen med spektakulära uppgörelser och mycket spänning. Läs mer

DSC_3262 copy
DSC_3262 copy

Äntligen var det dags för Nationaldagsgaloppen, den roligaste dagen på hela året. Vad kan då göra den här dagen bättre? Triton SM i Ponnygalopp förstås. För första gången fick alla kategorier av ponnyer tävla SM på denna legendariska dag till jublet av tusentals människor. Det blev 5 fartfyllda lopp med ekipage pyntade till perfektion, tävlingsnerver samt mycket fokus och beslutsamhet från var och en av våra deltagare. Läs mer

Nyhetsmorgon Nationaldagsgaloppen 2026
Nyhetsmorgon Nationaldagsgaloppen 2026

Det är inte varje dag två ponnyer kliver in i TV4 Nyhetsmorgons studio. Inför årets Nationaldagsgalopp fick Emerald och Ekskogens Haze, tillsammans med Tyra Sehlin och Alva Bergström, visa upp ponnygaloppen för tv-publiken. Under dagen fångade både TV4 och Sveriges Radio stämningen på Gärdet. Läs mer