Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Välbesökt föredrag lockade nya intressenter

19 maj 2015

Täby Amatörtränarförening och Skandinavisk Hindersport bjöd in till en föredragskväll på Täby Galopp den 13 maj, på temat Träning för maximal prestation. Per Michanek var huvudtalare och kunde backa upp sina teser med en dagsfärsk seger och tredjeplats i häcklöpningen.

Drygt ett 40-tal personer närvarade, och många av dem kom från ridsporten och travet, nyfikna på vad galoppen har att erbjuda, och sökte svar på sina frågor om träningsupplägg och hur man praktiskt går till väga för att komma igång.

Charlotte Dillner, som sitter i styrelsen såväl i TATF som i SHS, var mycket nöjd med resultatet av kvällen.

- Fantastiskt att se ett sådant stort intresse för detta evenemang, och roligt att så många nya kom, och så långväga ifrån, bland annat Flen, Kristinehamn och Uppsala. Bland dessa deltagare kan flera nya hästägare och aktiva finnas, och generera ringar på vattnet ute i landet.

En av hörnstenarna i Per Michaneks träningsfilosofi är att hästarna måste röra på sig mycket. Själv har makarna Michanek sina hästar på lösdrift, med utevistelse året om. Det gäller givetvis också att träna hästarna aktivt med rejäla arbetspass, men inte nödvändigtvis i maxhastighet, åtminstone inte särskilt ofta, när hästen väl har lärt sig att springa fort och har uppnått tävlingsformen.

Efter Per Michaneks uppskattade föredrag bjöd amatörtränaren Satu Tiikkaja på en hel del tips om hur man kan träna hästar om man står på landet, som hon gör, i Säffle i Värmland. Hon visade även en mängd inspirerande bilder på egentillverkade hinder och metoder att träna med de hjälpmedel som finns att tillgå om man står en bit bort från en träningsanläggning, och kunde inte nog betona vikten av att ha ett gott samarbete med en etablerad ryttare som kan hjälpa till med hoppningen i högre hastigheter.

Ytterligare några aktiva fanns på plats för att berätta om sina erfarenheter och erbjuda råd och stöd: Tränarna Lotta Lien och Nadja Bellander, som båda har bas på Angarns Träningscamp dit nya intressenter kan söka sig, samt ryttarna Christopher Roberts och Daniel Wirenstål som kan hjälpa till med inhoppning och träningsridning av hästar.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

flamboyant top
flamboyant top

Det tävlades om riktigt fina prispengar i storloppen på Bro Park i söndags. Men hästen som tog hem den största prischecken startade varken i Stockholm Cup eller i Bro Park Sprint Championship. Istället var det Flamboyant, ett svenskuppfött tvåårigt sto i träning hos Patrick Wahl, som i ett nafs kunde lägga totalt 600 000 kronor till sitt vinstkonto efter en klockren prestation i Magic Million. Redan nu på fredag säljs nästa års vinnare på Bro Parks stora åringsauktion. Läs mer

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopps styrelseordförande Björn Nilsson har i helgen valt att avgå med omedelbar verkan från rollen som styrelseordförande och ledamot i Svensk Galopp och Svensk Galopp AB. Läs mer