Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
Jägersro MOF200712-02523.jpg

Arkivbild från Jägersro Galopp.

Uppdatering om projekt Ny bana i Skåne

28 januari 2022 17:05

Den nya arbetsgruppen för projektet Ny bana i Skåne jobbar vidare med potentiella markområden och finansieringslösningar.

Svensk Galopps styrelse träffades i måndags och gav arbetsgruppen för projekt Ny bana i Skåne mandat att arbeta vidare med två huvudspår för träning och tävling.

Arbetsgruppen har dialog med markägare och kommuner. Det arbetas även vidare med finansieringslösningar.  Den 28 februari ska arbetsgruppen återrapportera till styrelsen. Då ska gruppen presentera de faktiska alternativen, inklusive finansieringen.

En av flera möjligheter är att bygga en träningsanläggning i en första etapp och en tävlingsbana i en andra etapp. Enligt avtal så har galoppen träning- och tävlingsmöjligheter på Jägersro fram till 2026 men gruppen tittar på möjligheten att finna ett annat alternativ för träning innan dess.

Arbetsgruppen för Ny bana i Skåne består av Harald Dörum, Anders Lilius, Anders Klemedsson och Urban Jonsson.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Björn Nilsson
Björn Nilsson

Svensk Galopp meddelar att Björn Nilsson har beslutat att lämna sitt uppdrag som vd efter två år i rollen. Hans sista arbetsdag blir den 31 juli. Styrelsen inleder omgående processen med att rekrytera en ny vd. Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Styrelsen i Svensk Galopp IF och Svensk Galopp AB vill härmed meddela att Anders Lilius på egen begäran avgår som styrelseordförande med omedelbar verkan. Läs mer

Derbyfalt 5466
Derbyfalt 5466

På förekommen anledning vill styrelsen i Svensk Galopp förtydliga att vi enhälligt ställer oss bakom projektet att bygga en ny galoppanläggning i Bara. Läs mer