Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Union Rags avgjorde Belmont Stakes efter invändig lucka

4 juli 2013

En stor del av luften gick ur Belmont Stakes (G1) efter att Triple Crown-kandidaten I’ll Have Another ströks för en senskada i fredags. Men ingen skugga ska falla över vinnaren Union Rags, som äntligen fick in en välförtjänt fullträff under John Velazquez.

Union Rags var en av de mest betrodda hästarna i det tolv hästar starka startfältet. Under John Velazquez fick Dixie Union-sonen en närmast perfekt invändig resa över de drygt 2 400 meterna på Belmont Parks dirttrackoval.

I början av upploppet satt Union Rags fortfarande instängd i rygg bakom ledande Paynters (M Smith). Men med 300 meter kvar bröt Paynters ut en aning i banan. Velazquez var inte sen att ta luckan och därefter blev ledaren ett lätt byte för Union Rags som knep den översta pallplatsen med en hals.

Paynters, som sannolikt hade vunnit loppet om han inte lämnat en lucka till Union Rags, höll trots allt starkt som tvåa och ordnade Bob Bafferts och Mike Smiths tredje andraplats den amerikanska Triple Crown-serien. I såväl Kentucky Derby som Preakness Stakes var de tvåa med Bodemeister.

Atigun (J Leparoux) slutade trea och Street Life (J Lezcano) fyra. Favoriten Dullahan (J Castellano) fick nöja sig med en sjundeplats.

Michael Matz-tränade Union Rags var en av de bästa tvååringarna i USA förra året och avslutade sin första tävlingssäsong med en andraplats bakom Hansen i Breeders’ Cup Juvenile (G1). Tidigare i år har hingsten inte riktigt lyckats leva upp till de högt ställda förväntningarna. I Kentucky Derby slutade han anonym sjua efter en besvärlig resa.

Segern i den 144 upplagan av Belmont Stakes var värd hela 600 000 dollar. Publiksiffran uppgick till 85 800 personer.

Fler nyheter, artiklar och annonser

icefall
icefall

Den här veckan står galoppen över onsdagslunchen. Men sedan blir det kvällstävlingar både på Övrevoll och Klampenborg innan Bro Park avslutar helgen med en fullspäckad storloppsdag med bl a Jockeyklubbens Grand Prix och Challenge Stakes (L). Ute i Europa riktas nu blickarna mot The Curragh och Irish Derby. Läs mer

Mazikeen
Mazikeen

Söndagens tävlingar på Bro Park toppas med två riktigt fina storlopp för treåriga respektive äldre hästar. Jockeyklubbens Grand Prix för våra bästa skandinavienuppfödda treåringar har en samlad prissumma på hela en miljon kronor. I Listed-löpningen Challenge Stakes möter fyra relativt välbekanta namn en långväga gäst från Storbritannien. Nedan presenterar vi startfälten. Läs mer

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer