Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Twice Over ny World Cup-favorit

3 juli 2013

Henry Cecil-tränade Twice Over klev fram som en av de hetaste favoriterna inför Dubai World Cup med en säker seger i den tredje avdelningen av Al Maktoum Challenge (Gr 2) på Meydan i torsdags kväll.

Under jockeyn Tom Queally besegrade den sexårige Observatory-sonen favorittippade Musir (C Soumillon) med närmare tre längder i den 2 000 meter långa uppgörelsen på Meydans Tapeta-underlag. Segern var värd 180 000 dollar, motsvarande närmare 1,2 miljoner svenska kronor.

Därmed klev Twice Over fram som knapp favorit inför Dubai World Cup den 26 mars. I fjolårets upplaga slutade Khalid Abdullas häst tia bakom vinnande Gloria De Campeao innan han gick vidare och vann såväl Eclipse Stakes (Gr 1) som Champion Stakes (Gr 1) på hemmaplan.

I Al Maktoum Challenge startade även Stefan Friborgs Hot Six. Femåringen skar mållinjen som tolva under Eduardo Martins.

En tolfteplats blev det även för Friborgs Verde-Mar i Grupp 3-löpningen Burj Nahaar över 1 600 meter. Strax bakom skar Niels Petersen-tränade Cat Junior mållinjen som trettonde häst under William Buick. Loppet vanns av hemmahästen Mendip med Frankie Dettori bakom tyglarna.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Azisol TOP
Azisol TOP

Tränare Lea Olsen samt ägarduon Chris Petersen och Lars Jakobsen gjorde det igen. Efter förra årets trumf med Albarella i Appel Au Maitre Svenskt Kriterium kom de till Jägersro med ett nytt segervapen i form av Azisol. Under Jacob Johansen avvisade fuxstoet effektivt Not Your Darling över upploppet och säkrade den översta pallplaceringen i säsongsfinalens största lopp för de skandinaviskuppfödda tvååringarna. Läs mer

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer