Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Två svenska segrar på Klampenborg i lördags

25 april 2016

I lördags var det premiär för i år på Klampenborg galoppbana. Dagen avslutades med två svenska segrar; Elisabeth Gautiers Invincible Dancer och Maria T Olssons Avonbear.

invincible dancer
Invincible Dancer och Martin Rodriguez vinner på Klampenborg före Red Charm
Foto: Burt Seeger

 

Först ut av de svenska var Stall Tre Plus och Elisabeth Gautiers treåriga Invincible Dancer (Zebedee). Det är ett irlandsfött sto som startade två gånger som tvååring med en tredjeplats som bästa resultat.

Nu var det dags för årsdebut och Elisabeth Gautiers adept var direkt klar för seger och hon vann ett maidenlopp över 1200 meter med Martin Rodriguez i sadeln. Förstapriset var 17 500 danska kronor och det blev en överlägsen seger före Red Charm från Jessica Longs stall. Invincible Dancer var en överraskning för spelarna och betalade drygt 11 gånger pengarna på vinnarspelet.

 avon bear
Avonbear och Cecilia Persson på väg mot seger
Foto: Burt Seeger

 

Dagens andra vinnare var Maria T Olsson och Charlotte Lundgrens Avonbear. Riden av Cecilia Persson tog Avonbear hand om segern i dagens amatör/lärlingshandicap över 1400 meter. Segern, som togs med en halv längd före Houdinithemagician,  var värd 12 500 danska kronor och Avonbear är uppfödd av av Sonja Olsson. Spelarna var inte med på noterna den här gången heller och vinnaroddset blev nästan 13 gånger pengarna.

Avonbears tränare, amatörtränaren Maria T Olsson, fick i februari sitt livs första seger som tränare med Mr Van Dyk. Nu var det alltså dags igen för Maria att ta emot en vinnare. För ridande Cecilia Persson var det här karriärens fjärde seger.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer