Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
Rebecca Stålhandske 220606MOF-BMO02662.jpeg

Tuff knäoperation väntar för succélärlingen

25 november 2022 14:34

Den 25:e juli förra året vann Rebecca Stålhandske sin första löpning någonsin, idag 16 månader senare är hon Sveriges hetaste lärling och får rejält med beröm framgångsrika tränare som Fredrik och Lennart Reuterskiöld. "Det är klart att det betyder jättemycket för mig. Mina framgångar kan jag tacka de förtroende jag fått av tränare och ägare, att jag fått rida så fina hästar", svarar Rebecca Stålhandske på ett lite blygsamt sätt. Fast hemligheten med framgångarna heter också stenhårt arbete.

Vi börjar med att kika på lite statistik som belyser hennes kometkarriär.

2020: Fyra starter, ingen seger.

2021: 81 starter, elva segrar.

2022: 191 starter, 24 segrar.

– Det är klart att jag har haft en jättebra säsong.

Hon rivstartade i våras och det gav henne en skjuts in i säsongen – och den starten fick hon tack vare hårt arbete.

– Jag är mycket på gymmet, innan säsongen så hårdtränade jag och Oscar [sambon Oscar Berneklint] så jag var i toppform när säsongen startade. Jag tror att den satsningen gav mig en bra start.

Hon har fortsatt att jobba stenhårt med fysiken, inte bara för att vara stark i löpningarna utan också inför en väntande operation. Hon får också beröm för att kunna följa taktiska upplägg på ett bra sätt och att vara taktiskt begåvad.

– Det gläder mig eftersom de är det intryck som jag vill ge.

Hon försöker också utveckla den egna ridningen, när hon blickar tillbaka till sina ritter i början av säsongen så ser hon skillnader, ser att hon utvecklats.

– När jag tittar tillbaka så ser jag brister i min ridning och ju mer jag lär mig så inser jag hur mycket mer det finns att lära sig.

Nyfikenheten att lära sig, förmågan att lyssna till taktiska direktiv, viljan att träna. Där har ni tre förklaringar till att Rebecca Stålhandske på ett drygt år utvecklats till en topplärling som de stora tränarna gärna använder.

– Det är klart att jag är stolt över att få rida för dem.

Och ni ska veta att framgångarna har tagits trots ett trasigt knä. Främre korsbandet och inre ledbandet är av, bakre korsbandet och yttre ledbandet är skadat – precis som hela knät. Allt kommer från en två år gammal skada. Specialisten som ska operera Rebecca i mitten av december är själv lite nyfiken på operationen som blir väldigt omfattande.

– Läkarna är faktiskt imponerade över att jag kunnat rida på den nivån som jag gjort, men jag har inte hämmats när jag ridit, men jag har haft ont efteråt och det har eskalerat under året.

Prognoserna för en comeback varierar, läkarna pratar om tolv månader medan Rebecca har ett annat tidsperspektiv.

– Jag är ung och vältränad. Jag har hela året förberett mig för den här operationen och tränat för att förbereda knät. En gång i veckan har jag gått till en sjukgymnast som hjälpt mig.

Rebecca drömmer om att vara tillbaka till våren, mentalt är hon inställd på att göra allt för att komma tillbaka så fort som möjligt.

– Den fina säsong jag har haft hjälper mig också att se framåt och givetvis kommer jag att följa de planer som läggs upp för min rehabilitering. Men jag kommer att satsa allt för att vara tillbaka så fort som möjligt.

Fast innan operationen hoppas Rebecca vinner ytterligare någon seger, planen är att kunna rida ytterligare tre tävlingsdagar i höst.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Pramms varvet kvar TOP
Pramms varvet kvar TOP

De gångna dagarna har varit riktigt tävlingsintensiva och inom kort skruvas tempot åter upp. Men just den här veckan är det lite lugnare på den skandinaviska galoppfronten. Övrevoll tävlar torsdag kväll och sedan avslutar vi maj månad med att fira Mors Dag på Göteborg Galopp. I den stora galoppvärlden har det bl a ridits dubbla Guineas-löpningar på Irland och på söndag avgörs det franska Derbyt. Läs mer

Aphelios top
Aphelios top

Prammsdagen 2026 blev mer eller mindre en repris av fjolårsupplagan. Norska stjärnan Aphelios regerade på nytt i Pramms Memorial (L) och hemmahästen Lamborghini BF gick inte att stoppa i Tryckservice Jägersro Sprint (L). Läs mer

pramm derbydag.jpg
pramm derbydag.jpg

På söndag rids Pramms Memorial (L) på Jägersro Galopp, vårens stora höjdpunkt inom svensk galoppsport. Loppet rids till minne av Per-Erik och Margit Pramm, som under namnet Stall PM var några av galoppens mest engagerade hästägare och bland annat vann Svenskt Derby tre gånger. Läs mer