Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Treve blev världens snackis efter "Archen"

7 oktober 2013

Ett obesegrat treårigt sto är den stora snackisen i galoppvärlden just nu. Under söndagseftermiddagen lekte fransyskan Treve hem 23-miljonersloppet Prix de l'Arc de Triomphe på Longchamp i Paris.

Prix de l'Arc de Triomphe - eller "Archen" - är världens största galopplöpning på gräs som varje år samlar kring 60 000 människor på banan Longchamp.

I år följde enligt uppgift nästan en miljard människor i 30 länder tävlingarna där 2 400 meter långa loppet var det stora crescendot under dagen.

Jockeyn Thierry Jarnet ersatte skadade Frankie Dettori på treåriga Treve och vann nu Arken för tredje gången.

Blott treåriga stoet Treve kom till loppet med fyra segrar bakom sig debuten i år och lämnade nu sina mer betydligt mer meriterade motståndare med fem längde r utan att behöva visa hela sitt register.

Tvåa slutade japanska favoriten Orfevre, tvåa och mest betrodd även i fjolårets upplaga.

Förstapriset alltså drygt 23 miljoner kronor. I intervjun efter loppet hälsade tränaren Criquette Head-Maarek speciellt till ordinarie jockeyn Frankie Dettori som bröt en vrist i samband med tävlingar tidigare i veckan och nu är borta resten av säsongen.

Mikael Wikner, Kanal 75

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer