Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Treårige Panama Jack tog tredje raka i LördagsTrion

19 juni 2013

Vanja Sandrup och ägargänget i Jacks Pack ser ut att ha gjort ett riktigt lyckoköp i Panama Jack. I lördags spårade englandsimporten hela vägen i TrioKomben på ett kylslaget Täby Galopp. - Det ser ut att finnas fortsatt utveckling i den här hästen, sade Vanja Sandrup.

Panama Jack
Panama Jack tog genast hand om taktpinnen och sedan var treåringens tredje raka seger aldrig i fara.

Precis som vid segern i på Jägersro senast var det Valmir De Azeredo som skötte tyglarna. Och Sveriges framgångsrikaste lärling gjorde naturligtvis inga misstag. Panama Jack fick en perfekt start och tog genast hand om takpinnen i den 1 350 meter långa uppgörelsen. Dubai Destination-sonen svarade fint när främst Salamanca (M Santos) och Arctic Diamond (J Pinto) blev närgångna runt svängen, ökade farten när Valmir bad om mer i början av upploppet och accelererade undan till en lekande lätt triumf.

Fyra längder bakom vinnaren gjorde Ajaz (L Rios) det bra som tvåa. Peggy’s Pearl (F de Geer) spurtade som vanligt vasst längst ut i banan och knep den sista trioplaceringen.

Vanja Sandrup har en härlig form i sitt stall just nu och genom lördagens seger drygade hon även ut sin ledning i tränartävlingen ”Bästa Kombstallet”.

- Panama Jack gör det verkligen bra och det känns som om det finns fortsatt utveckling i den här hästen. Med tanke på hur han uppträdde idag kan han säkert stå 1 600 meter.

- Mina instruktioner till Valmir var att ladda från start och den uppgiften löste han perfekt idag. Panama Jack uppträder fortfarande lite grönt och ledningen i kombination med sidoludd verkar passa honom bäst, sade Vanja.

Rätt Komb betalade 28,56 och rätt triorad belönades med drygt 216 gånger pengarna.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Antonov o Mehmasairforce
Antonov o Mehmasairforce

Det blev en klockren svensk Guineas-dubbel på norska Övrevoll under torsdagskvällen. Tobias Olofsson-tränade Antonov och Mehmas Air Force från Lennart Jr Reuterskiölds stall trivdes båda som fiskar i vattnet på den regntunga gräsbanan. Den blågula duon lotsades till seger av Per-Anders Gråberg. Läs mer

Espen Hill
Espen Hill

Övrevoll och Jydsk Væddeløbsbane bjuder på de sportsliga pralinerna i Skandinavien de närmaste dagarna. I Sverige tävlas det på både Jägersro och Göteborg Galopp. Längre ut i Europa är det Derbymeeting i Hamburg och Grupp 1-löpningar i både England och Frankrike. Läs mer

lord-of-the-moon-top
lord-of-the-moon-top

Den talangfulle treåringen Lord Of The Moon levererade ett genuint styrkebesked när han tog sin tredje raka seger i miljonlöpningen Jockeyklubbens Grand Prix. Söndagsmorgonen på Bro Park bjöd även på klockren insats av Aphelios i Challenge Stakes (L). Sedan tog publikfavoriten Espen Hill hem Kapplöpningssällskapets Stora Pris för tredje gången. Läs mer