Who Knows What förolyckad på Bro Park

10 juli 2024 15:15

I samband med onsdagens lunchtävlingar på Bro Park inträffade en tragisk olycka i det sjätte loppet. Vid upploppets början gick treårige Who Knows What omkull tillsammans med sin ryttare Elione Chaves. Hästens skador var så pass allvarliga att hans liv tyvärr inte gick att rädda.

Både banveterinär och sjukvårdspersonal var snabbt på plats för att ta hand om häst och ryttare. Elione Chaves undkom lyckligtvis den otäcka olyckan utan några större skador, men Who Knows What bröt tyvärr ett ben. Det var en så pass allvarlig skada att banveterinären tog det tunga beslutet att avliva hästen.

Inga av de andra ekipagen var involverade i olyckan.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svepet Derby TOP
Svepet Derby TOP

Efter söndagens stora Derbyfest på Jägersro tar den svenska galoppsporten ut en liten “semestervecka”. För att uppleva galopp i Skandinavien får vi istället rikta blickarna mot Övrevoll och Klampenborg, som tävlar torsdag och lördag kväll. Läs mer

DSC_7826 copy
DSC_7826 copy

Hästsportens dag på Bro Park bjöd på Galopp, Trav, Käpphästar och ett spännande A-ponnylopp. Läs mer

doc holliday top 4600
doc holliday top 4600

Niels Petersen blev den stora vinnaren av Jockeyklubben Svenskt Derby. Han hade tre hästar till start, de slutade etta, trea och fyra. Och obestridlig kung var Doc Holliday som redan i slutkurvan hade avgjort den klassiska löpningen. Läs mer