Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Tre starthästar för Petersen på Meydan

16 januari 2018

Tränare Niels Petersen sadlar ut tre starthästar på torsdag i Dubai, Two Shots Of Happy, Spitzbergen och Tinnitus.

Niels Petersen har med sig 11 hästar till Dubai i år. Han har skickat flera av stallets hästar till Dubai under vintern de senaste åren men hade ett uppehåll i fjol då han valde att åka till Frankrike istället. Nu är han tillbaka i Dubai igen och på torsdag har stallet tre starthästar. Här uttalar sig Niels, som för närvarande befinner sig i Dubai, om hästarnas chanser på torsdag:

-Two Shots Of Happy är i bra form. Tyvärr kanske distansen, 1400 meter ,  är i längsta laget för henne. Jag är lite osäker på om hon står den, speciellt med tanke på hennes höga startspår.

-Spitzbergen är nog min bästa chans på torsdag. Han står okej till handicapmässigt och jag tror inte att vi har sett botten i honom ännu. Men det är knallhårt motstånd här på Meydan och jag vore glad om han kunde få med sig en peng.

-Tinnitus möter även han riktigt goda hästar och han har tidigare inte ställts mot konkurrenter av den här kalibern. Det ska bli spännande att se vad han kan göra här.

 

Klicka på loppets namn för att komma till programmet till respektive lopp. Klicka på hästens namn så hittar du mer info om hästen på Svensk Galopps hemsida.

Lopp 1 UAE 1000 Guineas Trial Sponsored By Al Maryah Island
rids kl. 15.30 svensk tid
1400 meter dt, total prissumma 100 000 USD

12 (14) TWO SHOTS OF HAPPY (IRE) 
tränare: Niels Petersen
jockey: Jim Crowley
ägare: Stall Trick Or Treat

Two Shots of Happy
Two Shots Of Happy startade sex gånger som tvååring och vann fyra av dessa lopp inklusive seger i Svealandlöpning och i Eivind Eckbo Legats Vandrepokal

 

Lopp 3 CEPSA Energy Cup
rids kl. 16.40 svensk tid
1600 meter dt, total prissumma 125 000 USD

6 (9)SPITZBERGEN (FR)
tränare: Niels Petersen
jockey: Jim Crowley
ägare: Stall Bright Side Of Life

 

Spitzbergen
Spitzbergen vann även han fyra lopp i fjol varav tre storlopp; Malmö Stads Pris, Peas And Carrots Mile och Mischa Kahns Minneslöpning. 

 

Lopp 6 Cleveland Clinic Abu Dhabi World Class Healthcare Cup
rids kl. 18.25 svensk tid
1200 meter gräs, total prissumma 135 000 USD

10 (12) TINNITUS (IRE)
tränare: Niels Petersen
jockey: Mickael Barzalona
ägare: Fam E Nagell-Erichsen

 

Tinnitus
Tinnitus inledde fjolåret med ett handicap på 81 kilo. När säsongen avslutades var han uppe i 93. En raketutveckling där han vann tre storloppssegrar över sprinterdistans; Övrevoll Sprint Cup, Polar Cup (Gr3) och Bro Park Sprint Championship (L)



 Lotta Malmborg

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Lambo Mutadaffeq top
Lambo Mutadaffeq top

Efter två intensiva veckor med flera storloppsdagar har vi en något lugnare period framför oss. Men visst händer det en hel del spännande saker ändå. Redan på tisdag kväll är det både trav och galopp på Bro Park. Jägersro tar hand om lunchgaloppen och Göteborg Galopp avslutar midsommarhelgen. Ute i Europa riktar alla galoppfantaster blickarna mot Royal Ascot - världens största galoppmeeting. Läs mer

Mount Kilimanjaro - TOP
Mount Kilimanjaro - TOP

Niels Petersens nya stallstjärna Mount Kilimanjaro infriade med råge de högt ställa förväntningarna när han lade beslag på den översta pallplaceringen i Stockholms Stora Pris (Gr 3) på Bro Park i söndags. I Listed-löpningen Bro Park Vårsprint ordnade Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF svensk seger efter en bländande uppvisning under Elione Chaves. Läs mer

Mutadaffeq TOP
Mutadaffeq TOP

Mutadaffeq ordnade en lika populär som bejublad hemmaseger när den 55:e upplagan av Svenskt Grand National avgjordes på Strömholm i lördags. Efter att ha varit knappt slagen av Her Him i fjolårets upplaga fick den Karin Kuszli-tränade 13-åringen sin revansch genom att enkelt avväpna den tjeckiska gästen Isyndur och Ajas. I segersadeln satt Niklas Lovén, som bokförde sin femte seger i Sveriges mest prestigefyllda steeplechase. Läs mer