Foto: Johanna Friberg/Svensk Galopp
Zawawi Racing DSC_0556.jpeg

Zawawis vita, gröna och röda färger har gjort åtskilliga besök i vinnarcirklarna på de skandinaviska galoppbanorna. Det röda hjälmöverdraget är standard.

Titannias halvbror till Zawawi Racing efter åringsauktionen i Danmark

26 september 2022 14:54

Lennart Reuterskiöld Jr och familjen Zawawi har under många år haft ett framgångsrikt samarbete och hästar som Peas And Carrots och Alcohuaz har tävlat i de välkända vita, röda och gröna färgerna. Gold Tyranny är för närvarande Zawawis stora flaggbärare och Waleed Zawawi kan nu ha handlat ytterligare en stjärna till stallet. Det handlar om en ettårig halvbror till årets Dansk Derby och Breeders’ Trophy Classic-vinnare Titannia.

Åringen har redan fått namnet Trickstar och ropades in av Lennart Reuterskiöld Jr till Zawawi Racing på den danska åringsauktionen i fredags. Hingsten, som är efter Magician och undan Transsylvania, hade lotnummer 53 och är uppfödd av Dean och Mette Olsen. Prislappen blev 600 000 danska kronor, vilket motsvarar ungefär 880 000 svenska kronor och med god marginal blev auktionens toppbud.

Fler svenskar var på plats på auktionen, både som köpare och säljare. Väsby Häst ropade in lot 79, en helbror till Good Fortune, för 300 000 dkr och Chess Racing köpte lot 3, en halvsyster till Ready Teddy, för 225 000 dkr. Patrick Wahl, Ylva Brandt, McLaren Racing, Peter Jardy, Håkan Birger, Vanja Sandrup och Søvik Racing Stables fanns också bland köparna. 22 svenskfödda åringar auktionerades ut och hälften blev sålda.

Totalt gick 80 åringar genom ringen efter 13 strykningar. Enligt den officiella resultatlistan såldes 37 åringar för ett genomsnitt på ca 129 500 dkr, motsvarande ca 190 000 kr.

Mer om auktionen kan du läsa i en nyhet på Galopsport.dk.

Foto: Burt Seeger
SMk0AgQU Närbild på Andreas och Titannia.jpeg

Trickstar är en halvbror till Titannia som vann Dansk Derby i somras.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ticksterbiljett
Ticksterbiljett

Du som har en aktiv roll i galoppsporten eller är medlem i ett galoppsällskap eller Jockeyklubben kan nu ladda ner eller beställa ett kostnadsfritt årskort. Årskortet ger innehavaren fri entré till samtliga tävlingsdagar under året. Läs mer

silent night puff
silent night puff

Uppfödaren Pernilla Nilsson driver en liten men framgångsrik verksamhet i Krylbo, Dalarna. På hennes gård finns fyra ston – och det är inte vilka hästar som helst. Nyligen gjorde hon ett spännande nyförvärv: Terrify, ett av endast två ston i Skandinavien efter den legendariske avelshingsten Galileo. Vi pratade med Pernilla om satsningen, förväntningarna inför säsongen och hennes bästa tips till den som vill börja med fullblodsavel. Läs mer

Uppfödare till svenskuppfödda galopphästar får uppfödarpremier. De utgör en procentsats på de prispengar som hästen springer in, under vissa förutsättningar.

Procentsatsen varierar numera från år till år. Det beror på att ett fast belopp reserveras till uppfödarpremier varje år.

I slutet av året fastställs procentsatsen, beroende på den prissumma och den bonus som svenskuppfödda hästar har sprungit in i Sverige eller utomlands. Procentsatsen för 2024 blev 19,87 %.

På sidan Uppfödarpremier kan du läsa mer om reglerna.