Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Till minne av Sten Thynell

27 maj 2014

Fredrik Reuterskiöld minns sin gode vän Sten Thynell.

Sten Thynell square

Sten Thynell har lämnat oss. Jag kan inte med ord beskriva vad du betytt för mig.
Jag var bara 27 år när du placerade din första häst hos mig. Då började en resa som jag aldrig kommer att glömma.

Du såg till att förutom de skandinaviska banorna fick jag även starta häst på samtliga tyska banor av betydelse samt de stora Parisbanorna. Vi hade t o m starthäst i Dubai tillsammans.

Vi vann många stora löpningar tillsammans såsom 1000 guineas, 2000 guineas, Derbyt, Oaks och St Leger, men det var inte segrarna som jag minns mest. Det var din generositet, du bjöd alltid på dig själv!

Oräkneliga var de auktioner vi besökte runt om i Europa, där du presenterade mig för massor av människor. Vi hade SÅ roligt, det hängde alltid ett garv i luften.
 

Jag kommer för alltid att sakna dig.
 

Fredrik Reuterskiöld.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_2011 copy
DSC_2011 copy

Triton LAG-SM 2025, årets stora event för alla våra duktiga ekipage. Dagen som handlar om sammanhållning, spänning och glädje på ett helt annat sätt än de andra tävlingarna. Detta är våra framtida jockeys som tillsammans representerar ponnygaloppen på allra bästa sätt. Vi är stolta över Er Alla! Läs mer

Anette Brink victory corner
Anette Brink victory corner

Bubbel med Babben, köp av galopphäst och seger i första starten som hästägare. För Anette Brink från Stockholm blev första besöket någonsin på galopp inledningen till något mycket mer. Det blev en helt ny hobby och massor med nya kontakter och bekanta. Läs mer

BroPark-3261
BroPark-3261

Att gå på galopp är att gå på fest. Och extra mycket fest blir det den 21 september på Bro Park då Stockholm Cup International rids. Hon gör kanske inte så mycket väsen av sig, men till stor del är det Anna Fischer som ser till att du som besökare får den rätta feststämningen. Läs mer