Foto: Johanna Friberg
vinnarbild

Lilla Gubben och en glad Heidi Edvardsson

Tävlingsreferat ponnygalopp: Sommargalopp på Göteborg

11 juli 2025 15:24

Vi hade finbesök från Norge denna söndag i Göteborg och kanske var det därför de utlovade regnmängderna uteblev och gav en riktigt fin tävlingsdag. Det var väldigt roligt att våra grannar i väst tog turen över till oss och ni är mycket välkomna tillbaka.

Bäst gjorda ponny

Göteborgs Galoppsällskap sponsrade med fina priser.

Lopp 1
Nr 3 Imagine Manny, Heidi Edvardsson
Lopp 2
Nr 7 Bellis Merci (NOR)
Johanne Engen Gjersöyen
Lopp 3
Nr 2 Kastor Af Engvang
Lovisa Holm
Lopp 4
Nr 1 Knyttes Snöfall
Wilma Hamngren

Lopp 1 Kat D 1200 m gräs

Efter en fin start av alla ekipagen lägger så Wells Dia Psalma och Sara Jensén Löfgren mark under sig snabbt och lägger många längder till de övriga ekipagen som inte alls ligger på latsidan utan rider sina hästar exemplariskt.
När de går ur upploppssvängen så är det Wells Dia Psalma som ökar farten och lägger längder till bakomvarande Tintin som gör ett jättefint lopp men som inte orkar försvara sig när Fredriksdals Tarzan kommer bakifrån och går om när det är 150 meter kvar.
Wells Dia Psalma och Sara Jensén Löfgren behåller ledningen ända in i mål och tar den välförtjänta första platsen följt av spurtande Fredriksdals Tarzan på andraplatsen och Tintin på en mycket fin tredjeplatsen.
Trots en del avstånd till de tre första ekipagen rider Heidi sin Manny till en fin fjärdeplats och Erin Isaksson tar in sin Sparkling Tra.Gold på en hedervärt femteplats.

Foto: Johanna Friberg
vinnarbild

Well's Dia Psalma och Sara Jensén Löfgren vinner igen.

Lopp 2 Kat A 500 m gräs

Det blev ett fint lopp från alla välridande ekipagen, men framför allt en spännande strid om förstaplatsen mellan Noah Ahlberg på Trix och Liv Scher Westerlund på Månstorps Åtrå där Trix W gick segrande in på förstaplatsen med Månsttorps Åtrå tätt efter på andraplats.
Som trea inte långt efter ser vi Ville och Araceli Pizzaro och tätt efter galopperar det norska ekipaget Johanne Engen Gjersöyen och Bellis Merci in på en fin fjärdeplats.
Som femma ser vi den mycket välridande Hilda Broström på Stenstugu Dunder, en ny ponny för dagen.
Efter detta ekipage galopperar sedan Maesderi Jack Frost med Jonna Alvenheim i sadeln, Panda och Emilia Ekholm samt Olivehults Silex med Emilia Carstenseni blygsamt in på platserna 6-8.

Foto: Johanna Friberg
vinnarcirkel

Trix W och Noah Ahlberg kniper återigen förstaplatsen i kategori A.

Lopp 3 kat C 1200 m gräs

Det var ett samlat gäng som efter en fin start gick iväg i spåren. Genom sväng börjar sedan W Final Breeze med Mollie Guldberg i styrningen och Boley Mickey Finn med Izabella Jevrem på ryggen, mark bakom sig och Kastor af Engvang som tillsammans med Lovisa Holm, tappert kämpar vidare som ponnygaloppens gladaste ponny.
Det är länge jämt mellan ledande ekipage men under upploppet växlar W Final Breeze upp och tar förstaplatsen några längder före Boley Mickey Finn som får hålla tillgodo med fin andraplats en bra bit före Kastor af Engvang som kämpar tappert för sin tredjeplats.

Foto: Johanna Friberg
vinnarbild

Mollie Goldberg vinner i debuten med sin nya fina ponny W Final Breeze

Lopp 4 Kat B 1000 m gräs

Efter en sen strykning blev detta ett spännande lopp mellan Knyttes Snöfall och Lilla Gubben.
Lilla Gubben med Heidi Edvardsson i byglarna leder hela vägen och går först in i mål, men Knyttes Snöfall och Wilma Hamngren vägrar vika ner sig och kämpar mycket tappert till sig andraplatsen.
andraplatsen.

Foto: Johanna Friberg
vinnarbild

En glad Heidi Edvardsson vinner sitt första lopp i karriären.

Nu tar ponnygaloppen ett litet uppehåll men vi ses igen den 10 augusti då vi har tävlingar på Göteborg igen.

Nu tar ponnygaloppen ett litet uppehåll men vi ses igen den 10 augusti då vi har tävlingar på Göteborg igen.

Fler nyheter, artiklar och annonser

21 Nexis Camento 01
21 Nexis Camento 01

Hösten är här och det blev två ponnylopp som avreds på Jägersro denna dag, kategori B och kategori A. Läs mer

DSC_9366
DSC_9366

I strålande höstsol avgjordes sista ponnytävlingarna på Göteborg Galopp för året. Speaker för dagen var Susanne Sivrup Rosenqvist och hon gjorde ett mycket bra men lite annorlunda jobb. Hon bjöd på många skratt, mycket glädje och framför allt så bjöd hon på sig själv. Alla ponnyekipagen var fantastiska , snabba, snygga och med ett gott humör. Läs mer

Lag-SM_deltagare_2026
Lag-SM_deltagare_2026

Lag-SM på Bro Park den 30 augusti, kan vara ett av de roligaste arrangemangen på året. Så många förväntansfulla ryttare, så många racerponnyer och säkert världsrekord i pynt. Triton sponsrade mycket generöst, vilket vi tackar för, och som prisutdelare ställde Amatörtränare Kajsa Holmsten Svensson upp. Hon började själv sin karriär inom just ponnygaloppen. Läs mer