Mountain TOP

Tävlingsreferat: Dubbla Guld Premium till stall Junior

16 november 2022 17:05

Tränare Lennart Jr Reuterskiöld sadlade ut vinnarna i onsdagens två Guld Premium-lopp på Jägersro med vardera 100 000 kronor i förstapris. Mountain tog hem sprintupplagan och treårige Tin Win följde upp i stayervarianten. Den förstnämnde reds av Rebecca Stålhandske som hade en finfin dag med tre segrar.

Lärlingen Rebecca Stålhandske gav Mountain en väl avvägd resa i den första av dagens två ”Guld Premium” med hela 200 000 kronor i prispotten. Lennart Jr Reuterskiölds adept svarade med att säkra årets tredje viktoria.

Det blev bra fart från start när Mogsy tog hand om ledningen före Freemanip och Thatsthefinest. Mountain fick en lite lugnare inledning över de första 200 meterna. När betrodde Zamson Zaid sedan påbörjade ett avancemang i ingången till kurvan liftade Eishin Dunkirk-sonen med strax bakom.

Vid upploppets början tog de båda hästarna över handlingen och utkämpade sedan en jämn kamp fram till mål. Zamson Zaid bet ifrån sig bra, men fick ändå se sig slagen med en halv längd.

- Jag är väldigt nöjd med både häst och ryttare. Rebecca red precis som vi hade kommit överens om på förhand, sade Lennart Jr Reuterskiöld.

Mountain är uppfödd av Rävdansens Stuteri och tävlar i Stall Gransäters välbekanta ägarfärger.

Mointain VC

Tin Win övertygade på nytt

Även dagens andra Guld Premium – den här gången över stayerdistansen 2 400 meter – blev det en häst från Lennart Jr Reuterskiölds stall som lade beslag på den översta pallplaceringen. Treårige Tin Win följde upp den övertygade viktorian för ett par veckor sedan med en ny klockren prestation i stall Zadas ägarfärger. Då liksom nu var det Jacob Johansen som stod för styrningen.

Tin Win hittade snabbt en fin position som invändig fyra bakom Sam, som sin vana trogen resolut tog hand om taktpinnen före Quagmire. Över bortre lång sökte Appel Au Maitre-sonen sig fram i ett perfekt slagläge bakom ledaren.

När Jacob sedan gav marschorder vid upploppets början lade Tin Win i en extra växel. Sam höll visserligen bra, men tvingades ändå kapitulera i slutvinjetten.

- Tin Win har visat att han bemästrar både distans och tuffa motstånd. Efter den här segern får han vila upp sig till nästa säsong, sade Lennart Jr Reuterskiöld.

Därmed avslutar Jacqueline och Lennart Henriksson-uppfödningen treårssäsongen med tre segrar på sex starter. Ett starkt facit.

Tin Win

Zimbabwe tände till över sprintdistans

Stärkt av segern med Mountain fick Rebecca Stålhandske snabbt göra ett nytt besök i vinnarcirkeln. Den här gången i sadeln på Fredrik Reuterskiöld-tränade Zimbabwe, som visade sig vara klart förbättrad i en 1 200 meter lång Silverhandicap.

Även i den här ritten valde Rebecca Stålhandske att ta rygg på favoriten Grey Ascension när denne påbörjade ett avancemang genom kurvan. Den sistnämnde tog över ledningen från Victoria Kalejs och Constanzia med 150 meter kvar, men hade sedan inte en chans att svara när Zimbabwe kom flygande lite längre ut i banan.

Mastercraftsman-dottern ägs av Hästgruppen i Lund och tog sin andra seger i årets nionde start.

- Zimbabwe har främst matchats mot de större loppen tidigare i år. Den här gången valde vi att testa en ny och kortare distans. Precis som i ritten med Mountain visade Rebecca Stålhandske prov på god taktiskt förmåga, berömde Fredrik Reuterskiöld, som även meddelade att Zimbabwe är till salu.

Zimbabwe

Säkrade trippel med Come What May

Det skulle bli ytterligare en seger för Rebecca Stålhandske den här onsdagslunchen. Den ordnade hon i sadeln på Jessica Ohlson-tränade Come What May i den avslutande Järnlöpningen.

- Det här var andra gången jag lyckades vinna tre lopp samma tävlingsdag, sade Rebecca Stålhandske, som kommer att genomgå en större knäoperation senare i vinter.

Come What May fick en avvaktande inledning över de 2 400 meterna och låg länge sist i ett fält där Legacy Heart stod för farthållningen före Dherby. Först genom slutsvängen sökte Helsinki-dottern sig långt ut i spåren och lade i spurtväxeln.

Dherby tog i sällskap med Positano för ett kort ögonblick över kommandot på upploppsrakan, men duon hade inte en chans att svara när Come What May kom flygande lite längre ut i banan.

- Det har varit en hel del strul med Come What May, men nu har vi förhoppningsvis fått det mesta på plats. Den här hästen har kapacitet och jag hoppas hon blir bra som fyraåring, sade Jessica Ohlson, som själv har fött upp stoet.

Come What May ägs av det stora konsortiet Min Galopphäst Sverige AB, där man har möjlighet att köpa en andel för en liten peng.

Come What May

Spurtade hem 85 000 kronor

Miss Rachel Zane bjöd på en härlig slutrökare i en Silver Premium med generösa 85 000 kronor i förstapris. Cornelia Hartsmar red irlandsimporten som tränas av Annika Delinder.

Nevile Chamberlain anförde den 1 730 meter långa uppgörelsen fram till utgången av sista sväng då han blev rejält utmanad av Röde Baronen, Cece Adorable och Civilon.

Från en position ytterligare en bit ner i fältet hade även Miss Rachel Zane avancerat fram i ett fint slagläge strax bakom tätgruppen.

Vid upploppets början styrde Cornelia Hartsmar ut El Kabeir-dottern i spåren, varpå hon snart lade i en extra spurtväxeln. Avslutningen över de sista 100 meterna var riktigt vass och Miss Rachel Zane säkrade sin andra årsseger med en dryg längd före Röde Baronen och Cece Adorable.

- Miss Rachel Zane gillar inte att komma för nära andra hästar. Därför måste hon löpa fritt. Jag funderar på att testa henne över 1 200 meter den 27 november, men det beror lite på vad hon får i handicaptal, sade Annika Delinder, som äger stoet tillsammans med Andrian Gonzales.

Miss Rachel Zane

Avvisade stallkamraten med ett huvud

Francisco Castro kunde räkna in de två första hästarna i en 1 200 meter lång maidenlöpning för de tvååriga hästarna. Efter tre raka andraplatser i ganska tuffa sällskap visade Wortheverypingin rätt inställning genom att avvisa stallkompisen Footfall med knapp marginal. Profitable-dottern ägs av Nybri AB och reds till seger av Per-Anders Gråberg.

Wortheverypingin fick en bra start och tog genast hand om ledningen före Footfall i ingången till kurvan. Trots att fuxan blev rejält utmanad av både innerspårets Basixx Carlras och Footfall över upploppsrakan vägrade hon släppa greppet och höll undan med ett huvud.

- Idag var Wortheverypinging stark från start och sedan visade hon fin löpskalle över upploppsrakan, konstaterade Francisco Castro.

Wortheverypingin

Comeback i vinnarcirkeln

Nathalie Johnsson har tagit många segrar och säkrat tre championat som amatörryttare på Jägersro. Men det var några år sedan. I Wendes Artilleriregementes Cup gjorde hon comeback i vinnarcirkeln efter att hon lotsat Madeleine Smith-tränade Tough Love först över linjen.

Från en position som fyra avancerade Tough Love fram och satte utvändig press på ledande Sixten Blixten i slutet av bortre lång. Segergreppet kopplades redan med 400 meter kvar och därefter hade Nathalie full koll på läget.

- Nathalie har hjälpt mig med att rida in unghästar och därför var det perfekt att hon kunde ta ritten på Tough Love, sade Madeleine Smith.

Senast Nathalie vann ett lopp på Jägersro var våren 2018.

- Tough Love var väldigt lätt att rida, så det var inga problem, konstaterade segerryttaren.

Hallucinate-dottern är uppfödd av Ljungstorp Gård och tränaren äger henne tillsammans med Bounty Hunter.

Tough Love

Fler nyheter, artiklar och annonser

Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg
Martin Rodriguez och Cornelia Hartsmar.jpeg

För några år sedan lämnade jockeyparet Cornelia Hartsmar och Martin Rodriguez Skandinavien för att fortsätta sina karriärer i USA. Sedan årsskiftet har Cornelia fått många ritter på Florida-banan Gulftream Park. På torsdagen trillade polletten äntligen ner och hon kunde bokföra sin första jockeyseger i det stora galopplandet. Läs mer

Dubai Racing Carnival ångar stadigt på. Vi närmar oss kulmen med Dubai World Cup i slutet av mars, men dessförinnan ska flera fina tävlingsdagar avgöras. Redan nu på fredag riktas blickarna mot huvudbanan Meydan, där fyra skandinaviska hästar finns med i startlistorna.

Redan i kvällens inledande uppgörelse gör treåriga Willoch sin första riktiga start. Fredrik Reuterskiölds adept har så här långt endast varit ute i kvalificeringslöpningar, både i Sverige och i Dubai. Elione Chaves kommer att rida Mr Ascots USA-import i den 1 400 meter långa dirttracklöpningen.

Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble har hunnit med två starter på Meydan, den senaste så sent som förra veckan. I fredagens handicap över 1 400 meter får den fyraårige skimmeln dirttrack under hovarna och ”stalljockeyn” Rebecca Stålhandske i sadeln.

Norska stjärnstoet Capitana Bling från Silja Störens stall spänner återigen bågen rejält när hon tillsammans med Manuel Martinez tar sig an sex motståndare i Grupp 2-löpningen Balanchine. Den 1 800 meter långa uppgörelsen på gräset har en samlad prispott på motsvarande 2 miljoner svenska kronor.

Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks har varit god trea respektive fyra i sina två starter i Dubai den här vintern. Fredagens uppgift är en handicap över 1 900 meter och precis som senast är det toppjockeyn Silvestre De Sousa som står för styrningen.

Redan på onsdagen var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF ute och slipade formen i en Trial. Med Elione Chaves vid tyglarna avverkade den femåriga irlandsimporten kilometern på goda 59,72 sek.

> Startlistor inför fredagens tävlingar finns på emiratesracing.com

Frida Valle Skar blev den stora skandinaviska utropstecknet under fredagens galoppfest i Mellanöstern. Medan resultaten på Meydan uteblev, red norskan in på en meriterande andraplats i Saudiarabien.

Efter succéerna på Meydan för två veckor sedan blev fredagens tävlingar i Dubai en mer dämpad historia för de skandinaviska färgerna. Niels Petersen-tränade Last Tycoon stod för den bästa insatsen på banan när han slutade femma under Carlos Lopez. För stallkamraterna Rock of Cashel och Mr Pirelli gick det tyngre; båda slutade långt bak i fältet som tolva respektive trettonde häst.

Tolva slutade även Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble under den brasilianska jockeyn Bernardo Pinheiro i en 1 400 meter lång handicap på gräset.

Betydligt muntrare var det på Riyadh-banan i Saudiarabien. I en stjärnspäckad jockeyturnering visade norska Frida Valle Skar hög klass och red in på en mersmakande andraplats, endast slagen av toppjockeyn Mickael Barzalona.

På plats i Riyadh fanns även danska hoppet Hans Andersen, tränad av Veronika Jandová. Frankel-sonen gjorde en fullgod insats i Saudi International Handicap och lade beslag på sjätteplatsen med Francisco Goncalves i sadeln.