Foto: Steven Cargill/Svensk Galopp
Bro Park 1

Tävlingskalendern för 2025 tar form

31 oktober 2024 10:00

Svensk Galopp släpper nu den preliminära tävlingskalendern för första halvåret 2025. På grund av kommande beslut kring budget och tävlingsprogram sker publiceringen i etapper, och helårskalendern blir klar senare i höst. Redan nu kan ni dock boka in datumen för Svenskt Derby och Stockholm Cup – årets stora galopphöjdpunkter.

Den preliminära tävlingskalendern för april till juni 2025 finns nu tillgänglig och kan laddas ner som pdf. Den bygger på 2024 års förutsättningar, där hindersporten fortsätter i befintlig form och galoppen gör ett uppehåll under vintern. Vid Svensk Galopps extrastämma den 16 november kommer beslut fattas om både vintergaloppen och hindersporten, vilket innebär att kalendern kan komma att uppdateras därefter.

Extrastämman är också orsaken till att tävlingskalendern släpps stegvis i år. Vid stämman ska viktiga beslut tas som direkt påverkar budgeten och därmed tävlingsprogrammet för 2025. Svensk Galopp inför stora förändringar som kan leda till justeringar för resterande del av året och därför avvaktar vi med helårskalendern tills alla förutsättningar är klara.

Redan nu kan du dock reservera datumet för två av det andra halvårets höjdpunkter: Svenskt Derby, som avgörs söndagen den 13 juli, och Stockholm Cup, som går av stapeln söndagen den 21 september.

Svensk Galopp återkommer med den fullständiga tävlingskalendern för 2025 så snart planeringen är klar.

Ladda ner den preliminära kalendern för första halvåret 2025 i PDF-format

Fler nyheter, artiklar och annonser

flamboyant top
flamboyant top

Det tävlades om riktigt fina prispengar i storloppen på Bro Park i söndags. Men hästen som tog hem den största prischecken startade varken i Stockholm Cup eller i Bro Park Sprint Championship. Istället var det Flamboyant, ett svenskuppfött tvåårigt sto i träning hos Patrick Wahl, som i ett nafs kunde lägga totalt 600 000 kronor till sitt vinstkonto efter en klockren prestation i Magic Million. Redan nu på fredag säljs nästa års vinnare på Bro Parks stora åringsauktion. Läs mer

Schamyl och Lamborghini BF
Schamyl och Lamborghini BF

Storlopps-yran på Bro Park har knappt hunnit lägga sig innan vi blickar fram mot en ny spännande galoppvecka. Jägersro arrangerar lunchgalopp. Sedan går den stora Galoppauktionen av stapeln på Bro Park med tävlingar dagen därpå. På söndag är det Breeders-dag på Övrevoll med flera stora uppgörelser. Läs mer

Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg
Tävling SvenskGaloppFlagga Elina Björklund.jpg

Svensk Galopps styrelseordförande Björn Nilsson har i helgen valt att avgå med omedelbar verkan från rollen som styrelseordförande och ledamot i Svensk Galopp och Svensk Galopp AB. Läs mer