Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenskuppfödda Epsom Hill anmäld i Melbourne Cup

2 september 2015

Epsom Hill, uppfödd av Katarina Jacobsson, är anmäld till årets upplaga av Melbourne Cup som rids den 3 november.

Fyraåriga Epsom Hill (Homme D'Honneur - Energiya Sacc / Exceller) är helbror till framgångsrika Equip Hill som 2007 blev Årets Häst i Sverige. Han köptes som åring av den engelska tränaren Tobias B P Coles . Han lyckades inte sälja hela hästen som planerat och Katarina Jacobsson och hennes goda vän Gunnel Håkansson köpte 25% var. Jim behöll själv 25% och de övriga procenten delades mellan en man från Japan och en engelsman.

Tobias B P Coles slutade som tränare efter 2013. I januari tog en ny tränare, Charlie Fellowes, ut sin licens och därmed tog han över både träningen och Tobias del i hästen. Epsom Hill startade nio gånger i England Han har vann två lopp och tjänade drygt 25 000 pund.

I oktober i fjol såldes Epsom Hill på  Autumn Horses in Training Sale i Newmarket för otroliga 185 000 guineas. Köparna kom från Australien där hästen numera står i träning. I dag anmäldes Epsom Hill  till årets upplaga av Melbourne Cup och visst vore det häftigt om en svenskuppfödd häst finns med i startboxarna när "The race that stops a nation" går av stapeln den 3 november. 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jacob Kvisla - top
Jacob Kvisla - top

Jacob Kvisla har blivit lärlingschampion på Övrevoll och Klampenborg och på söndag blir han det på Jägersro. Med all sannolikhet blir han det även på Bro Park och nationellt – och lite hårddraget hänger allt samman med Enables sista start i karriären tillsammans med Frankie Dettori. Läs mer

Matteusinthejungle TOP
Matteusinthejungle TOP

Den gångna helgen var det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. På söndag är det även dags för Jägersro att avsluta sitt galoppår med Svenskt Kriterium för den yngsta årgången. Men innan dess är det lunchgalopp och Ulriksdals Minne på Bro Park. Läs mer

Epic Bling
Epic Bling

Precis som de två senaste onsdagarna är Jägersro värd för lunchgaloppen den här veckan. I allhelgonahelgen är det säsongsfinaler på både Klampenborg och Övrevoll. Dessutom rids Breeders’ Cup i USA, världens största galoppmeeting med hela 14 Grade 1-löpningar under två dagar. Läs mer